Naum.pl

Recenzja Grammarly. Zalety, wady, najlepsze funkcje programu - moja opinia

2019-12-09

Część ludzi wiele by dało by mieć dostęp do narzędzi w 100% poprawiających wszelkiej maści błędy związane z pisownią, lub gramatyką w języku angielskim. Jeśli do tego dodamy inteligentne poprawianie, wyłapywanie błędów składniowych, czy związanych z kontekstem, wówczas kreuje się niemal idealne narzędzie każdego copywritera piszącego po angielsku.

Dziś o narzędziu, które może nie jest bez wad, ale które ambitnie kroczy w tym właśnie kierunku. O jakim narzędziu mowa? Oczywiście o Grammarly.

Recenzja Grammarly. Zalety, wady, najlepsze funkcje programu - moja opinia Photo by Andrew Neel on Unsplash

Spis treści

Czym jest Grammarly?

Grammarly to narzędzie służące do korekty tekstów w języku angielskim. Tak, Grammarly jest skierowana do ludzi piszących po angielsku (przynajmniej póki co), więc jeśli komunikujesz się pisemnie w języku niemieckim, francuskim, lub jakiegokolwiek innym, a po angielsku nie zamierzasz, to ta recenzja raczej nie jest dla Ciebie).

Grammarly ma już około 20 milionów aktywnych użytkowników każdego dnia i zdaje się, że jest najbardziej popularnym narzędziem do sprawdzania gramatyki i pisowni w Internecie. Silnik tego narzędzia wykorzystuje algorytmy coraz popularniejszego w ostatnich czasach machine learningu i cały czas się rozwija.

Kończąc wstęp, jest to narzędzie, które możemy w powyższych celach użyć zarówno pisząc dokumenty w Wordzie, edytorze Wordpressa, web aplikacji, jak i na zwykłych stronach internetowych, czy portalach społecznościowych.

Kto powinien się zainteresować narzędziem?

Grammarly jest dla każdego, kto przynajmniej od czasu do czasu pisze po angielsku.

Więc jeśli w ramach swojej pracy zawodowej (lub jeśli jesteś studentem), piszesz od czasu do czasu po angielsku, prowadzisz bloga anglojęzycznego, kanał społecznościowy w tym języku, lub komunikujesz się na anglojęzycznych forach dyskusyjnych, to ta aplikacja jest dla Ciebie.

Dowiedziałem się o tej aplikacji w tym roku dzięki chyba reklamom na youtube i trochę żałuję, że tak późno, bo aplikacja istnieje już od 2009 roku (domyślam się, że nie ma sensu porównywać pierwszej wersji z aktualną).

Nie piszę bloga po angielsku (przynajmniej jeszcze), ale sporo się udzielam, piszę komentarze, zadaje pytania. Jestem wieloletnim korpo pracownikiem, więc siłą rzeczy także komunikuje się mailowo po angielsku. Teraz żałuję trochę, że nie wiedziałem o istnieniu tego narzędzia wcześniej. Jest po prostu bardzo pomocne przy tworzeniu treści, zwłaszcza, że mój angielski do perfekcyjnego nie należy. Zresztą, nawet gdyby należał, to przecież literówki, błędy składniowe zdarzają się każdemu, także tym, dla których angielski jest językiem ojczystym. Grammarly wyłapuje te błędy, dzięki czemu mamy możliwość pisania lepszych tekstów.

O zaletach Grammarly przeczytasz jeszcze później w tym artykule.

Jak możemy korzystać z narzędzia?

Jest wiele sposobów, by móc korzystać z narzędzia.

 • Za pomocą wtyczki do MS-Office
 • Za pomocą apki na iOS i Androida (dzięki niej możemy sobie zmienić klawiaturę w telefonie na taką z Grammarly)
 • Za pomocą aplikacji webowej lub wersji desktop
 • Moja ulubiona wersja, a więc za pomocą wtyczki w przeglądarce Chrome (jest też dla Firefoxa). Dzięki niej mamy możliwość korzystać z aplikacji podczas np. pisania postów na twitterze/facebooku, pisania dokumentu w Google Docs (na razie w wersji beta), czy podczas pisania artykułu na bloga w edytorze Wordpressa
Jak korzystać z Grammarly

Jak zacząć?

Korzsytanie z samej aplikacji jest dziecinnie proste (poważnie!). Podobnie wygląda samo rozpoczęcie.

1. Wejdź na stronę rejestracji

Po prostu wejdź na stronę grammarly.com i kliknij przycisk Add to Chrome. Jak założyć konto w Grammarly

2. Wypełnij prosty formularz rejestracyjny

Tylko nazwa użytkownika, email i hasło. Za pomocą tych danych będziecie mogli się logować na wasze konto Grammarly.com

Rejestracja na Grammarly.com

3. Dokończ personalizację konta

Brzmmi groźnie, ale to tylko dwa pola wyboru, dotyczące tego jaki jest Twój poziom języka angielskiego, a także do czego będziesz wykorzystywać konto.

Personalizacja konta w Grammarly.com

4. Wybierz rodzaj konta

Darmowe, albo płatne. Na tej stronie będziesz mógł porównać oba konta. Zacznij od konta darmowego, potem sam zdecydujesz, czy potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności, czy nie.

Wybór konta w Grammarly.com

5. Skorzystaj (lub nie) z prostego samouczka

Opcjonalnie. To ledwie 4 slajdy, zajmie Ci to minutę.

Samouczek w Grammarly.com

6. Zacznij zabawę przy pomocy testowego dokumentu

Na następnym ekranie zobaczysz dokument testowy celowo zawierający błędy. Pobaw się, narzędzie jest bardzo intuicyjne. Kliknij w któryś wyraz z czerwonym lub niebieskim podkreśleniem. Po prawej stronie zobaczysz informację dotyczącą tego, co z danym słowem jest nie tak.

Kliknij dwa razy na inne słowo (może być prawidłowo użyte), a zobaczysz okienko z synonimami.

Korzystanie z Grammarly.com

7. Skorzystaj z dodatkowych wtyczek

Aplikacji możesz już używać. Możesz wgrywać swoje teksty, lub zacząć pisać bezpośrednio w nim. Ja proponuję Ci zainstalować jeszcze wtyczki, dzięki którym będziesz mógł korzystać z funkcjonalności Grammarly w np. Wordzie, czy na portalach społecznościowych.

Aby to zrobić przejdź na stronę https://app.grammarly.com/apps i zainstaluj odpowiednią wtyczkę.

Tyle. Prawda, że proste? :)

Dlaczego Grammarly może być dla Ciebie?

Poprzednio pisałem, dla kogo Grammarly może być przydatne. Każdy z nas jest inny, więc wymienię kilka przykładów, które być może lepiej zobrazują wam jakie korzyści wynikają z korzystania z tego narzędzia. Tak więc, dlaczego Grammarly może być dla Was?

 • Ponieważ dbacie o swoją markę osobistą i nie chcecie pozwolić, by publikując tekst pod swoim nazwiskiem, narazić się na ośmieszenie (mam tu na myśli teksty z wszelkiej maści błędami, ale i napisane na zasadzie "Kali umieć pisać")
 • Staracie się podchodzić do swoich zadań związanych z pisaniem tekstów najbardziej profesjonalnie jak tylko umiecie
 • Jednocześnie szanujecie swój czas, więc nie lubicie czytać 10 razy swoich tekstów, by wyłapać brakujące przecinki, bezsensowne użycia słów, czy wielokrotne użycia tych samych słów
 • Wściekacie się, kiedy pomimo tych 10 korekt, w opublikowanym artykule ktoś wytknął wam literówkę, czy zbyt nieformalny styl.
 • Uważacie, że narzędzie do poprawiania pisowni Wordzie nie działa najlepiej i nadaje się głównie do poprawy literówek
 • Przed wysłaniem emaila do klienta z zagranicy, prosicie kogoś o sprawdzenie waszego tekstu

Jakie funkcje są dostępne w Grammarly

Grammarly jest narzędziem darmowym, co nie oznacza, że nie ma wersji płatnej, wzbogaconej o dodatkowe funkcjonalności. Poniżej możesz sprawdzić, czym na ten moment różni się wersja darmowa od wersji płatnej. (Pełna lista z przykładami znajduje się na stronie z cennikiem i tam też polecam zajrzeć https://www.grammarly.com/plans/n).

Funkcja Free Premium
Błędy gramatyczne, ortograficzne i interpunkcyjne + +
Usuwanie niepotrzebnych słów, jednym klikiem + +
Detekcja tonu wypowiedzi (optymistyczny, wściekły itd) + +
Sprawdzanie stylu wypowiedzi (biznesowy, nieformalny itd) - +
Poprawienie struktury w zdaniu - +
Proponowanie alternatyw dla słów za często pojawiających się - +
Eliminacja niepotrzebnych słów - +
Alternatywy dla zbyt ostrych słówek - +
Upewnianie się, że słowa z wyrazem szacunku - +
Zgłaszanie niewłaściwego tonu lub poziomu formalności - +
Narzędzie anty plagiatowe - +

Ile kosztuje Grammarly

Jak wspomniałem, Grammarly w podstawowej wersji jest absolutnie darmowy. Jeśli jednak powyższe funkcjonalności z wersji premium (lub biznes) są dla Ciebie interesujące, to wiedz, że konto premium dla jednego użytkownika to koszt 11.66$ (15$ za konto biznes) na miesiąc przy abonamencie rocznym. Koszt bez abonamentu rocznego, to koszt $29.95 za miesiąc

Szczerze mówiąc, wersja darmowa jest dla mnie wystarczająca (przynajmniej na ten moment). Z drugiej strony, gdybym był. np. freelancerem i pisał sporo tekstów po angielsku na zamówienie, potrzebował tych dodatkowych funkcjonalności, to dla komfortu pracy i pewnego spokoju psychicznego w pierwszej kolejności pewnie kupiłbym to narzędzie właśnie w wersji premium .

Zalety Grammarly

Nie chcę tu pisać o korektach w trybie czasu rzeczywistego, bo umówmy się, większość z nas przyzwyczajona jest do tego podczas pisania w wordzie, czy pisząc smsy. Jest to absolutny must have i w Grammarly oczywiście działa to bez zarzutu. A co poza tym?

 • Jest dość dokładny, wyłapuje sporo błędów
 • Uczysz się wraz z korzystaniem z aplikacji. Dzięki komunikatom dotyczących choćby umiejscowienia przecinków, z czasem sam się nauczysz stawiać je w prawidłowych miejscach. Po prostu wiedza powtarzana jest siłą rzeczy utrwalana
 • Synonimy. Po dwukrotnym kliknięciu w dane słowo, automatycznie program podpowiada Ci jakie słowa możesz jeszcze użyć zamiennie
 • Znajdowanie błędów kontekstowych. Przecież nie każde słowo musi pasować do kontekstu i mimo, że zostanie napisane prawidłowo, to Grammarly w wielu przypadkach da Ci do zrozumienia, żebyś skorzystał z innego.
 • Jest genialnie proste w użyciu. Nie musisz być komputerowym geekiem, by zacząć korzystać z tego narzędzia
 • Możliwość sprawdzania pisowni w Wordzie, w osobnej aplikacji desktopowej, na telefonie, google docs (na razie w wersji beta), czy ogólnie w przeglądarce internetowej (dzięki wtyczce dla przeglądarek chrome / firefox)
 • Sprawdzanie pisowni i gramatyki jest customizowane, a więc w trakcie pisania, możesz włączyć lub wyłączyć poszczególne kontrole (interpunkcji, gramatyki, pisowni kontekstowej itd)
 • Oszczędność czasu

Zalety wersji Premium

Nie będę ukrywać, że do moim potrzeb wystarcza wersja darmowa, więc empirycznie nie sprawdzałem jak działa wersja Premium. Niemniej ciekawie brzmi:

 • Ponad 400 metod sprawdzania błędów
 • Podpowiedzi wzbogaconego słownictwa
 • Możliwość zlecenia Twojego tekstu profesjonaliście za pomocą narzędzia
 • Sprawdzanie antyplagiatowe
 • Sprawdzenie stylu pisania (jeśli zaznaczymy, że tekst jest pisany w stylu formalnym, oficjalnym, a napiszemy coś bardziej nieformalnego, to narzędzie to zauważy, przynajmniej tym chwalą się producenci). Szkoda, że tej opcji nie ma w wersji darmowej ;)

Wady aplikacji

Zawsze znajdą się elementy do poprawy. Ja do wad zaliczam:

 • Nie jest w 100% dokładny. Jest to narzędzie na pewno bardzo pomocne, niemniej samo nie napisze za nas tekstu. Poza tym to program, może się pomylić (nie zrozumieć naszych intencji), nie wyłapać kontekstu o jakim myślimy. Dlatego podczas pisania profesjonalnych dokumentów, trzeba mieć z tyłu głowy, że to tylko program. Niemniej jest dość skuteczny i bardzo pomocny i to też jest fakt.
 • Nie masz internetu, nie zadziała Ci Grammarly
 • Cena mogła by być niższa. Dla kogoś kto dużo pisze, żyje z pisania, uważam, to nie jest droga inwestycja, ale aby zachęcić pozostałych, mogłaby być niższa ;)
 • Bardzo szybko piszący użytkownicy mogą zauważyć, spowolnienia podczas pojawienia się tekstu na ekranie (pewnie związane ze sprawdzaniem pisowni w czasie rzeczywistym, ja nie zaobserwowałem).
 • w sumie szkoda, że aplikacja związana tylko z językiem angielskim (przynajmniej na razie)

Podsumowanie

Domyślasz się pewnie, że polubiłem się z Grammarly (dlatego mogę go polecić). Nie bez powodu zdecydowałem się też na recenzję tego programu na naum.pl. Grammarly to nie tylko narzędzie poprawiające teksty, to także narzędzie edukujące, dzięki któremu mamy realną szansę, na wyzbyć się ze swoich złych nawyków, różnych błędów związanych z pisownią, czy gramatyką.

Aplikacja nie zastąpi człowieka w procesie profesjonalnej korekty tekstów (jeśli zamierzasz publikować większy materiał, wydać książkę, to dodatkowa praca korekcyjna i tak będzie wskazana). Jednak do codziennego użytku, np. w pracy agencyjnej, pracy z klientami zagranicznymi, w zwykłym komunikowaniu się ze światem, jest to świetne narzędzie i zdecydowanie mogę je polecić każdemu.