Naum.pl

Jaki kierunek studiów wybrać?

2019-09-24

Październik za pasem, więc to ostatni dzwonek na znalezienie uczelni wyższej na rok akademicki 2019/2020. Jeśli przespałeś wcześniejszy okres i jeszcze nie wybrałeś swojego kierunku studiów, ten artykuł jest dla Ciebie.

Spis treści

Po co iść na studia?

Czasy się zmieniają i w wielu przypadkach studiowanie nie jest już celem samym w sobie. Czasy kiedy każdy z nas marzył o jakimś kierunku (niektórzy nawet o kilku) na który poszliby zaraz po maturze dawno minęły. Czasy kiedy nasi rodzice wywierali nacisk na nas, abyśmy koniecznie na jakieś studia poszli, bo inaczej to wstyd w rodzinie również. Czy wobec tego studia są w dzisiejszych czasach jedynie marnowaniem czasu i pieniędzy? Absolutnie nie.

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi podchodzi do tematyki studiowania bardziej świadomie, często po kilkuletniej przerwie od zdania matury, zaś owa przerwa służy im na poznanie siebie, rozwijanie swoich pasji, pierwsze prace zawodowe. Dopiero po kilku latach, kiedy już sami wiedzą w jakim kierunku chcieliby się rozwijać i studiować, podejmują odpowiednie kroki dotyczące pójścia na studia.

Studia na współczesnym rynku pracy są oczywiście mile widziane, często pożądane, ale często też mniej istotne niż sama specjalizacja, którą chwali się w swoim CV kandydat do pracy. W popularnej dziś branży IT nierzadko dochodzi do sytuacji, że dobrą pracę otrzymują osoby bez skończonych studiów (słyszy się czasem o osobach nawet bez matury). Jest to dość specyficzna branża, pełna “fanatyków”, czyli osób silnie zaangażowanych w tematykę IT, osób, które potrafią godzinami przesiadywać przed komputerem by rozwikłać dany problem. Często dzięki temu, takie osoby mają więcej praktyki za sobą, bo zamiast przesiadywać na wykładach dłubią przy swoich projektach.

via GIPHY

Niemniej także w IT studia się przydają (zresztą o to, czy się przydają czy nie, jest ciągła walka w sieci), bowiem pozwalają na zdobycie wiedzy mocno teoretycznej, szczegółowej dotyczących różnych zagadnień. Ciężko też nauczyć się w domowym zaciszu pisania zaawansowanych algorytmów opartych na matematyce, czy fizyce. O taką wiedzę łatwiej jeśli jest przedstawiana przez świetnych naukowców, a tacy bywają dostepni na bardziej renomowanych uczelniach.

Dlatego też, pomimo, że sytuacja na rynku pracy nieco się zmienia, studia dalej są dość prestiżową formą promocji własnej osoby i im lepsza uczelnia, tym większy plus w oczach rekrutera.

Nie oszukujmy się. Lepiej studia mieć w CV, niż ich nie mieć i to pewnie się jeszcze długi nie zmieni.

Jaki kierunek studiów wybrać?

No dobrze. Załóżmy, że jednak jesteście zainteresowani zostaniem studentami, co teraz? Teraz warto wspomnieć, że o tym na jakie studia chcemy iść warto pomyśleć jeszcze w czasie bycia uczniem szkoły średniej.

Na wstępie napisałem, że część osób robi sobie przerwę po maturze by poznać siebie, to w jakiej pracy dobrze się odnajdują i z jaką chcieliby związać przyszłość.** To także dobry moment na zastanowienie. Lepiej jest dobrze wybrać i mieć satysfakcję ze słusznego wyboru, niż męczyć się przez kilka lat żałując decyzji.**

Nie ma sensu wybierać kierunku studiów tylko ze względu na to, nasz kolega z ławki już dokonał wyboru i chcemy studiować razem z nim. Miałoby to sens, gdyby kierunek zainteresowań byłby zbieżny z tematyką wybranego kierunku na studia, niemniej nie zawsze tak jest. Często o wyborze decyduje wpływ najbliższego otoczenia, a nie faktyczne predyspozycje i zainteresowania kandydata. Wielu uczniów nie ma bladego pojęcia jaki kierunek wybrać, więc bez zastanowienia wybierają ten, który wybrali inni.

Lepszym rozwiązaniem jest wybranie kierunku zgodnego z zainteresowaniami. Jeśli stoisz przed wyborem kierunku studiów, być może masz jakąś pasję, którą wiesz, że dalej będziesz zainteresowany rozwijać nawet po kilku latach studiowania, to jest to jakiś kierunek. Ale to Ty wiesz najlepiej z czym będziesz czuł się najlepiej i praca w jakim charakterze sprawiłaby Ci frajdę.

Przemyśl też, czy Twoje zainteresowania są zbieżne z ogólnymi trendami na świecie i czy będziesz mieć jakieś perspektywy pracy po ukończeniu studiów, bo studiowanie dla samego studiowania.. no cóż, to już chyba nie te czasy. Chodzi o to, abyś dzięki studiom poczuł się pewniej, otrzymał dodatkową wartość na rynku pracy, a nie żebyś stracił 5 lat życia na kierunek, który Cię znudzi, lub po którym ciężko znaleźć pracę za godziwe pieniądze, a Ty sam był sfrustrowany z tego powodu.

via GIPHY

Dlatego powinieneś zainteresować się, jakie potencjalne stanowiska mogą być w Twoim zasięgu po skończeniu danych studiów, ile zarabiają specjaliści na rynku, ile jest ofert, jakiego rodzaju pracę byś wykonywał/a itd. Oczywiście nie możesz myśleć tylko w kategoriach pieniędzy i liczb, ponieważ jeśli wybierzesz kierunek perspektywiczny (np. IT), który kompletnie nigdy Cię nie interesował, to możliwe, że przerwiesz studia w trakcie (bo zaczniesz się na na nich męczyć), lub nawet skończysz studia, ale nie będąc zaangażowanym w trakcie studiów, nie uzyskasz odpowiedniej jakości wiedzy, żeby znaleźć dobrą pracę.

Popularne kierunki studiów

 • administracja
 • biotechnologia
 • budownictwo
 • dziennikarstwo
 • ekonomia
 • filologia angielska
 • finanse i rachunkowość
 • geodezja
 • informatyka
 • inżynieria produkcji
 • inżynieria środowiska
 • kulturoznawstwo
 • logistyka
 • mechanika i budowa maszyn
 • ochrona środowiska
 • pedagogika
 • prawo
 • psychologia
 • socjologia
 • stosunki międzynarodowe
 • robotyka
 • turystyka i rekreacja
 • zarządzanie

Wracając do maturzystów ważne jest, aby starali się o jak najlepsze oceny egzaminu maturalnego, ponieważ mogą one ułatwić im dostanie się na bardziej renomowane uczelnie, a to ważne jeśli zależy nam na zdobywaniu wiedzy od najbardziej wykwalifikowanych specjalistów, czy na nauce przy najnowocześniejszych sprzęcie, z najlepszymi materiałami naukowymi.

Może warto jest się zastanowić nad zrobienie testu Gallupa, czy wypełnić testy dotyczące Twoich kompetencji, by lepiej poznać swoje mocne strony. Rozwać to, bo warto, a wyniki testu Gallupa mogą Ci się przydać także w pracy zawodowej.

Tak jak wspomniałem kierunek studiów powinien być związany z Twoimi zainteresowaniami, może nawet z pasją jeśli taką posiadasz. Jest to bardzo istotne, bo dzięki temu łatwiej będzie Ci poszerzać wiedzę (będzie Cię ona interesowała, to nie będzie suche wkuwanie). Miej jednak gdzieś z tyłu głowy to, żeby kierować się też rozsądkiem. Dzięki studiom masz uzyskać specjalizację, a na co Ci specjalizacja, jeśli na rynku nie będzie pracy z nią związanej, lub będzie o nią bardzo ciężko?

Z drugiej strony ciężki rynek pracy też niczego nie przekreśla. W tych czasach dużo ludzi zarabia na wiedzy i ją sprzedaje w kursach, webinarach specjalistycznych, świat stoi otworem i to dosłownie, bo o pracę może być ciężko w kraju, ale być może nie za granicą.

Jak nie wybierać studiów?

Wspomniałem powyżej aby nie wybierać kierunków tylko ze względu na znajomych, czy podpowiedzi rodziny. Na co jeszcze uważać?

 • Sprawdź przedmioty, które będą Cię obowiązywać na danym kierunku. Jeśli okaże się, że połowa jest związana z przedmiotami, które w ogóle Cię nie interesują, być może jest to jakiś sygnał by wybrać inny kierunek
 • Odległość od domu do uczelni - niech nie będzie to główne kryterium, żeby było blisko (niech będzie jednym z wielu).
 • Opinie ludzi o danej uczelni - możesz popytać tu i ówdzie, jaki jest poziom zajęć, materiałów, czy trudno się dostać itd. Lepiej żeby o wyborze uczelni nie decydował jej niski poziom (“ale zawsze jakiś”).

Podstawowe pytania i odpowiedzi

Poniżej zamieszczam popularne pytania jakie zadają internauci w wyszukiwarce internetowej

Jak prowadzona jest rekrutacja? Rekrutacje na wszystkich uczelniach są prowadzone przez internet, natomiast zasady przyjmowania zgłoszeń i procedury rekrutacyjne opisane w regulaminach poszczególnych uczelni.

Do kiedy trwa rekrutacja na studia? Nie ma jednej jedynej daty. Rekrutacje na wielu uczelniach kończą się w różnych terminach, zalecamy więc wejść na stronę internetową uczelni, która nas interesuje i sprawdzić. Wiele prywatnych uczelni przyjmuje zgłoszenia do końca września.

Kiedy zaczyna się i kończy rok akademicki 2019/2020? Rozpoczęcie roku akademickiego 2019/2020 nastąpi 1 października i potrwa do 30 września roku następnego,niemniej np. na Akademii Leona Koźmińskiego I stopień studiów stacjonarnych zaczyna się 30 września, natomiast kończy po sesji poprawkowej czyli do 11 września 2020 roku.

Jakie studia wybrać w 2019 roku?

Pomijając już kwestie prawidłowego wyboru kierunku studiów, o czym pisałem wcześniej, warto się jeszcze pochylić nad kwestią, jakie kierunki studiów są obecnie popularne i jakie warto rozpatrzyć pod kątem wyboru dla nas odpowiedniego kierunku studiów w roku akademickim 2019/2020.

Z pomocą może nam przyjść tu raport Hays z 2019 roku w którym możemy odnaleźć potrzeby kompetencyjne firm, tj. 43% wskazało kompetencje techniczne, 32% menedżerskie/kierownicze, 27% kompetencje IT, 26% sprzedażowe, a 16% językowe. Warto przejrzeć cały raport, natomiast po samej tej części raportu widać jakie stanowiska są pożądane na rynku. W oparciu o takie dane możemy też próbować znaleźć swoją ścieżkę kariery.

Nie jest tu tajemnicą, że od lat prężnie rozwija się branża IT, zaś w tym roku Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o uruchomieniu kierunku Cyberbezpieczeństwa na Politechnice Warszawskiej.

Wg. Karola Okońskiego, wiceministra cyfryzacji i pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa:

“Zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego ma obecnie krytyczne znaczenie dla funkcjonowania państwa i różnych gałęzi gospodarki. Dlatego zachęcamy inne uczelnie do zakładania dedykowanych kierunków związanych z kształceniem specjalistów ds. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Tym bardziej, że na rynku od lat obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju profesjonalistów”

Studia dzienne, zaoczne, czy wieczorowe?

Studia dzienne (państwowe) uchodzą często za najlepszy wybór, do tego niemal bezpłatny. Niemniej trudniej się dostać na takie studia, a po drugie nie każdego stać na "bezpłatne studia". Brzmi dziwnie, niemniej wiele osób łączy pracę ze studiami, ponieważ musi przecież opłacić jakoś mieszkanie, życie, materiały do nauki itd. Przy studiach dziennych mamy mniej możliwości, co nie znaczy, że w ogóle.

Postaraj się dokonać właściwej oceny swojej sytuacji i wybrać właściwie. Dla wielu osób studia wieczorowe po całodniowej pracy są męczarnią, inni zaś wolą ten tryb od zaocznego ponieważ chociaż weekendy mają wolne. Decyzja należy do Ciebie, przemyśl ją!

via GIPHY

A może studia za granicą?

Jeśli znasz nieźle język angielski (podaję jako przykład, to nie musi bbyć akurat ten język), studia w Wielkiej Brytanii jeszcze bardziej go rozwiną. Wszystko zależy od Twoich celów i możliwości, niemniej ukończone studia międzynarodowe to dodatkowy prestiż i plus w Twoim CV. Ukończone studia zagraniczne to też dodatkowe doświadczenia, które mogą zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy.

Studia za granicą mają jeszcze inne plusy, o czym pewnie warto będzie kiedyś napisać w osobnym wpisie.

Podsumowanie

Wybór kierunku na studia to jedna z ważniejszych decyzji życiowych. Owszem studia można powtarzać, rzucić (co jest i tak lepszym chyba rozwiązaniem, niż tracenie 5 lat na kierunek w którym kompletnie się nie widzimy), niemniej jeśli można wybrać dobrze, to zróbmy to od razu, lub poczekajmy. Może to nie jet najlepszy moment na taką decyzję, jeśli kompletnie nie mamy pomysłu co dalej? Może warto zrobić sobie rok przerwy między maturą i studiami (byleby tylko tego czasu nie zmarnować)?

Wybierajcie rozsądnie. Z głową i z sercem, bo lepiej studiować coś, co was zainteresuje, niż przesiadywać na wykładach, na których będziecie grać w gierki na telefonie. Dzięki temu okres studiowania nie będzie taki ciężki, a wy otrzymacie fundament pod zostaniem specjalistą w swojej dziedzinie.

Photo by Aaron Burden on Unsplash