Naum.pl

Jak nauczyć się rysować?

2019-09-19

Kto z nas nie chciał kiedyś ładnie rysować lub malować? Owszem, pewnie nie każdy z nas zwracał swoją uwagę na tę umiejętność, ale nie powiecie mi, że jak już udało wam się coś ładnego namalować, to nie byliście z siebie zadowoleni. Podobnie w drugą stronę, że jeśli próbowaliście coś narysować i wyszło słabo, to zamazaliście cały rysunek, lub wyrzuciliście go do kosza, tak aby nikt go na oczy nie obejrzał. Pewnie wielu z was (też tak robiłem).

Czy nauka rysunku jest trudna? Czy do rysowania potrzebny jest talent? To zależy. Zależy jakie są nasze oczekiwania, bo jeśli zadowoli nas cokolwiek, lub lubimy rysować karykatury, które same w sobie często są nieudane (co też bywa ich zaletą), to pewnie szybciej uzyskamy umiejętności z których będziemy zadowoleni. Jeśli natomiast chcemy rysować ilustracje np. do gier komputerowych, no to tutaj są już potrzebne lata praktyki, a czy talent? Tutaj zdania są podzielone.

Spis treści

Czym jest talent do rysowania?

Wielu ludziom wydaje się, że z talentem do rysowania się rodzimy i jeśli go nie posiadamy, to nawet nie mamy prawa próbować rysować. Wielu innych uważa, że najważniejsza jest praktyka, a co ja uważam?

Moim zdaniem talent (do czegokolwiek w zasadzie) to pewna cecha dzięki której łatwiej nam osiągać jakieś cele.

Łatwiej to słowo klucz. Dla mnie jeśli ktoś ma talent do rysowania tzn, że od małego lubił to robić, angażował się, interesował. Mieć talent to inaczej posiadać łatwość do zgłębiania wiedzy. Można mieć talent do gotowania? Można. Z tym, że niektórzy po spaleniu pierwszej w życiu jajecznicy poddają się twierdząc, że nie mają talentu do gotowania, inni pomyślą, że następnym razem zrobią ją lepiej i sprawdzą np. w Internecie co mogli zrobić źle.

Inny przykład (może bardziej trafiający do płci męskiej). Każdy kto choć trochę interesuje się piłką nożną słyszał o takich zawodnikach jak Messi i Ronaldo. Obaj są świetnymi zawodnikami, prawdopodobnie jednymi z najlepszych w całej historii futbolu. Jaka często krąży o nich opinia? Taka, że Messi to czysty talent, a sukcesy i wyniki Ronaldo wynikają tylko z ciężkiej pracy. Nie odważę się stwierdzić, który z nich jest lepszym piłkarzem, bo obaj mają różne charakterystyki, niemniej obaj z pewnością są świetni i osiągnęli ogromne sukcesy. Jednego cechuje talent, drugiego ciężka praca. Obaj osiągnęli sukces.

Chyba już wiesz do czego dążę. Nawet jeśli Twoje rysunki (np. z dzieciństwa) są koślawe to o niczym nie musi to świadczyć, a już na pewno nie o tym, że kiedyś nie zaczniesz ładnie rysować. Liczy się zaangażowanie i determinacja, bo bez nich się poddasz i zatrzymasz na swoim poziomie.

Czy rysowanie jest dla każdego? Nie, ale umiejętności bym w to nie wciągał. Jeśli rysujesz i nie sprawia Ci to frajdy, to być może oznacza, że ta umiejętność nie jest dla Ciebie.

Jak nauczyć się rysować?

Na wstępie napiszę, że fajnie jest wyznaczyć sobie jakiś cel. Dobrze jest po prostu wiedzieć dlaczego chcemy nauczyć się rysować. Chcemy rysować komiksy? Chcemy rysować ilustracje do gier? Malować obrazy, czy tworzyć karykatury znanych osób? A być może chcemy po prostu w jakiś sposób odciąć się od codzienności i pomimo słabej jakości naszych rysunków czerpiemy z nich pewną satysfakcję, a sama czynność rysowania nas w jakiś sposób odpręża?

Dobrze jest to wiedzieć, by potem móc dobrać właściwie metody nauki. Co jest jeszcze ważne?

Umiejętność obserwacji

Jest to bardzo ważna cecha, ale jak najbardziej do wyuczenia. Początkujący rysownicy siadają czasem z ołówkiem w ręku myśląc sobie “ok, to teraz narysuję telewizor” i robią to całkowicie z głowy. Problem w tym, że w głowie obraz telewizora jest niewyraźny, często zniekształcony, więc rysując coś co tylko jakoś tam przypomina telewizor ryzykujemy, że efekt pracy będzie słaby i łątwo się zniechęcimy do dalszych prób. Pamiętajcie, że to wasze początki, a na rysowanie z głowy przyjdzie czas.

Dlatego łatwiej jest obrać sobie za cel przedmiot w zasięgu naszego wzroku. Można wtedy przyjrzeć się dokładnie kształtowi, cieniom, czy kolorystyce jeśli zamierzamy rysować kredkami, czy malować farbami.

Swoją drogą praca ze światłem może być dla Ciebie zbyt trudna na początek, więc się tym nie przejmuj, bo trudna jest dla wielu początkujących rysowników. Zajmij się podstawami.

Po prostu rysuj!

Jeśli miałbym wymienić jedną rzecz, którą powinniście robić by być coraz lepszymi rysownikami, to bym powiedział, żebyście po prostu jak najwięcej rysowali. Tak, to w tym tkwi metoda na sukces, w ciągłym ćwiczeniu ręki, swojej wyobraźni, na obserwowaniu przedmiotów, które będziecie chcieli narysować. Nieważne, że wyjdzie brzydko, niedokładnie, a narysowany pies bardziej przypomina jakiegoś wściekłego kota ;).

Początki zawsze są trudne i nie ma innej drogi niż ciągłe ćwiczenie, a musisz ćwiczyć, bo nie jesteś przyzwyczajony nawet do tak częstego operowania ołówkiem jak przy rysowaniu, nie masz techniki, ani wiedzy jak prawidłowo rysować, dlatego musisz ćwiczyć i poszerzać swoje kompetencje (o jeszcze tym później).

Nie zaczynaj od rysowania twarzy, zacznij od prostych przedmiotów, od prostych kształtów, a dopiero potem stopniowo przechodź na trudniejsze obiekty, dopiero potem zwróć uwagę na cienie, grę świateł, twarze ludzi, włosy, szczegóły itd.

Dlatego też zapomnij na razie o wielkich i drogich zestawach do rysowania. Na początek wystarczy Ci jakiś szkicownik i kilka ołówków.

Doodling

Doodling to nic innego jak rysowanie podczas wykonywania innych czynności, czyli np. podczas wykładu w szkole ;) Pamiętacie pewnie z waszego życia takie sytuacje, kiedy musieliście się skupić na rzeczach opowiadanych przez kogoś, ale odpływaliście myślami i rysowaliście/bazgraliście rysunki po zeszycie. To właśnie doodling. Dlatego jedną z metod rozwijania umiejętności rysowania jest właśnie rysowanie w każdej możliwej sytuacji jak np. podczas jazdy tramwajem, czekając na poczcie na zmianę numerka na wasz, siedząc w parku i czekając na koleżankę itd. Po prostu rysuj!

8 głównych metod na naukę rysowania

Metod jest z pewnością więcej, niemniej wymienię moim zdaniem 8 najważniejszych.

1. Bądź cierpliwy

Nauka rysowania ołówkiem to nie jest nauka przygotowania dobrej jajecznicy. Kilka prób nie wystarczy, by nauczyć się dobrze rysować. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej dla Ciebie. Dlatego cierpliwość to bardzo ważna cecha, dzięki której jesteśmy w stanie wyciągać wnioski i robić coś lepiej niż poprzednio. Dzięki niej jesteśmy w stanie się rozwijać. Pamiętaj! Na każdy sukces przypada X porażek.

2. Ciągle ćwicz

Dawanie sobie czasu na ciągłe ćwiczenia to efekt bycia cierpliwym. Dlatego rysuj jak najwięcej (wiem, powtarzam się ;) i staraj się robić to systematycznie. Nie odkładaj tego na koniec dnia, a postaraj się wykonywać jakieś ćwiczenia w każdej możliwej chwili jak wspomniana wcześniej jazda tramwajem. Dla takich momentów dobrze jest mieć pod ręką jakiś ołówek i notatnik, w zasadzie cokolwiek na co będziemy w stanie przelać nasze myśli lub to co obserwujemy. Pamiętaj, że rysowania nie nauczysz się tylko słuchając, czy tylko czytając o nim, bo to praktyka czyni mistrza. Poszukaj materiałów typu Co? Jak? Narysować

3. Nie bój się oceny innych

Wszystko zależy od tego komu pokazujesz swoje rysunki. Jeśli rodzinie, lub znajomym, to opinie mogą być od bardzo pozytywnych (od osób, które nie chcą cię zranić, lub nie mają wiedzy by rzeczowo oceniu czyjąś pracę) do bardzo negatywnych (od osób, które lubią powbijać szpile, nawet jeśli rysunek im się podoba, lub nie mają własnego zdania na jego temat).

Dlatego warto jest poszukać grup ludzi o wspólnych zainteresowaniach, a najlepiej takich grup od których jesteście w stanie się czegoś nauczyć. Pewnie zostaniecie skrytykowani, ale jeśli ta krytyka będzie poparta wyjaśnieniami, co takiego zrobiliście źle, co moglibyście zrobić lepiej, to w każdej takiej sytuacji wygrywacie.

Nie ma nic gorszego niż brak odzewu lub tylko pozytywny feedback, jeśli jesteśmy początkujący. Nic on nam nie da, bo do prawdziwego mistrzostwa potrzebujemy doświadczenia, a zdobędziemy je także po porażkach i nieudanych projektach.

4. Podglądaj lepszych

Mamy to szczęście, że żyjemy w czasach, w których Internet umożliwia nam podpatrywanie jak ludzie wykonują różne czynności, które my dopiero szlifujemy. W tym oczywiście możemy podpatrywać jak rysują. Dlatego korzystaj z filmów, materiałów i tutoriali osób, które są na wyższym poziomie niż ty. Znajdziesz też masę kursów rysowania online, które poprowadzą cię za rączkę i za pomocą których sam zobaczysz jak rysują inni i z jakich technik korzystają. Dlatego przeglądaj materiały na youtube, na innych portalach społecznościowych jak gruby facebook, czy materiały na pintereście. Inspiruj się innymi na behance.net, czy deviantart.com.

5. Poznaj teorię

Proponuję Ci zaczynać od prostych ćwiczeń, niemniej z czasem jak zdobędziesz już jakieś umiejętności, z pewnością warto by było gdybyś poznał trochę teorii. W książkach poznasz informacje o kompozycjach, cieniach, dowiesz się czym jest perspektywa. Nie wszystko znajdziesz na youtube, czy na gotowych screenach rysunków.

6. Zainteresuj się kursem, lub szkołą

Tu warto jest najpierw poszukać opinii w Internecie tak, by trafić na osoby z odpowiednią dwa was wiedzą i dużym doświadczeniem. O doświadczeniu piszę w kwestii wiedzy i umiejętności, ale i podejścia do ludzi. Nie każdy znakomity artysta umie rozmawiać z ludźmi, nie każdy umie uczyć, a cześć pewnie potrafi zniechęcić, dlatego ważne jest aby zrobić research szkół i kursów rysowania (także online).

7. Rysuj i nie wywalaj kasy na drogi sprzęt

Tak jak wspominałem, na początku wystarczy Ci szkicownik, kilka ołówków (np. od 2h do 8b) i jakieś gumki do ścierania. Nie kupuj tabletów za pomocą których będziesz mógł rysować na komputerze, czy innego drogiego sprzętu. To Ci się przyda, pozwoli rozwinąć skrzydłą, ale najpierw zdobądź podstawy.

8. Rysuj by zapamiętać

Ta porada jest trochę jakby dodatkowa i nie ma wiele wspólnego z głównym celem tego artykułu. Oznacza to, że możesz wykorzystać np. doodling jako formę zapamiętywania. Jeśli studiujesz, a wykłady Cię nudzą, możesz starać się przelać słowa na papier w postaci rysunków. Prawdopodobnie łatwiej będzie Ci potem “wrócić” myślami do tego obrazu na kartce i się czegoś nauczyć. Podobnie jeśli czytasz jakiś poradnik. Co ważniejsze fragmenty, które chcielibyście zapamiętać, także możecie zobrazować w formie rysunku. Wiedza nie powtarzana się ulatnia, obraz jej bardzo ułatwia jej zapamiętywanie.

Czym różni się nauka rysowania dla dzieci od nauki rysowania dla dorosłych?

Powyższe rady dotyczą w zasadzie zarówno dzieci jak i dorosłych, niemniej do dzieci potrzebne jest nieco inne podejście. Chcąc zainteresować dzieci rysunkiem (i ich nie zniechęcić) także musicie wykazać się cierpliwością.

To nic, że rysunek nie jest jeszcze ładny. Zamiast ciągle mówić, że “dach domku wygląda inaczej”, zamiast ciągłej krytyki postarajcie się także chwalić za zaangażowanie, upór, dążenie do poprawy. Dziecko też będzie z czasem coraz lepsze, doceniajcie jego starania. Dzięki temu dziecko nie będzie się bało dalej próbować, nie zniechęci go ciągły brak perfekcjonizmu, bo na ten przecież zdecydowanie za wcześnie.

Także dla dzieci Internet oferuje dużo materiałów, jak choćby instrukcje jak coś narysować [Link].

Rysowanie na tablecie

Kiedy czujesz się już swobodnie zarówno z ołówkiem, jak z komputerem, możesz pomyśleć o tablecie, za pomocą którego będziesz mógł/mogła rysować na komputerze. Jest to już dość precyzyjne narzędzie i szczerze odradzam początkującym rysownikom, ponieważ zamiast ćwiczyć podstawy, uczeń zmaga się z tym co chce narysować, jak i sprzętem.

Kiedy już jednak podstawy masz opanowane i dość swobodnie rysujesz, możesz spróbować popracować na tablecie. Być może będzie to pierwszy krok do Twojej kariery jako profesjonalnego rysownika lub np. w branży gier komputerowych.

via GIPHY

Podsumowanie

Jeśli jesteś początkującym rysownikiem, lub po prostu chciałbyś zacząć rysować, to pamiętaj o dwóch rzeczach. Pamiętaj o cierpliwości i ciągłym ćwiczeniom, reszta jest mniej ważna i niech nikt Ci nie wmówi, żebyś nie rysował, bo nie masz talentu.

Nieważne ile masz lat i jaki prezentujesz poziom. Nieważne jaki poziom w rysowaniu prezentowałeś kiedyś. Nie szukaj też drogi na skróty. Pracuj, ćwicz, a zobaczysz efekty.