Naum.pl

Jak nauczyć się języka niemieckiego?

2019-09-12

Język niemiecki należy do grupy najpopularniejszych języków (obok angielskiego i rosyjskiego), które Polacy próbują opanować. Podejrzewam, że jako Polacy właśnie mamy dwa główne powody dla których tak się dzieje:

 • Język niemiecki jest jednym z najpopularniejszych języków w całej europie. Celowo piszę o europie ponieważ np. język hiszpański to język, którym posługuje się ponad 500 mln ludzi na całym świecie z czego samych meksykanów jest ok 110 mln a ponadto ten język jest popularny w wielu innych krajach obu ameryk (wikipedia).
 • Niemcy są naszym sąsiadem, a do tego są kierunkiem emigracyjnym popularnym dla wielu Polaków w ostatnich dziesięcioleciach.

W tym artykule postaram się opisać dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego i jakich metod użyć, aby robić to skutecznie.

Spis treści

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

Nauka języka niemieckiego ma wiele plusów. Część z nich związana jest ogólnie z samą nauką języków obcych, a więc mamy możliwość poznawania innej kultury (język to nie tylko literki, rozumiejąc język obcy zapoznajemy się często z kulturą i zwyczajami panującymi w danym kraju), zyskujemy możliwość komunikowania się z mieszkańcami kraju, którego język chcemy poznać, otwieramy sobie drzwi do przeprowadzki do innego kraju, a także zdobycia pracy, często na lepszych warunkach niż w Polsce. Nie będę omawiał szczegółowo tych zalet, myślę, że rozumiemy je wszyscy.

via GIPHY

Są to plusy ogólne, związane z nauką języków obcych w ogóle. Jakie zalety ma więc nauka języka niemieckiego i dlaczego warto uczyć się akurat tego języka?

Wszystko tak naprawdę rozbija się o to dlaczego chcemy nauczyć się jakiegokolwiek języka obcego. We wstępie napisałem, że jednym z najczęstszych powodów dla którego Polacy uczą się języka niemieckiego jest chęć emigracji z kraju i tak jest rzeczywiście (niekoniecznie musi to być związane z niechęcią do naszego kraju). Często wymienia się tu emigrację zarobkową i mimo, że w Polsce standard życia stale się poprawia i powoli doganiamy kraje bardziej rozwinięte, tak dalej na wielu płaszczyznach jako kraj nie mamy aż tyle do zaoferowania.

Przykładem są lepsze uczelnie i uniwersytety, stypendia naukowe, a także łatwiejszy dostęp do badań i nowych technologii co tyczy często tych, którzy wybierają drogę naukową jako ścieżkę swojej kariery.

Kolejna rzecz to kwestie odległości. Wielu Polaków wyjeżdża do Niemiec właśnie dlatego, by w miarę łatwo, szybko i tanio móc przyjechać do Polski, do rodziny, czy przyjaciół. Nie mówimy o dużych pieniądzach, ponieważ często zdarza się wyłapać oferty za 100, czy 200 zł na lot np. z Warszawy do Berlina. Sam lot trwa ok półtorej godziny, a więc szybko i dość tanio jesteśmy w stanie co jakiś czas przyjeżdżać do kraju.

Więcej korzyści mają osoby mieszkające przy granicy z Niemcami, ponieważ mogą one jeździć do pracy w Niemczech zarabiając niemieckie stawki, a mieszkać w tańszej (chociaż tu już jest temat do dyskusji) do życia Polsce (to też korzyści z działającej Strefy Schengen).

Kolejnym przykładem jest to, że w Polsce działa wiele firm międzynarodowych z siedzibami w różnych krajach i zdarza się, że osoby o pewnym potencjale, pracujące w polskim oddziale firmy, przenoszą się do oddziału niemieckiego. Takie przenosiny ułatwia często właśnie znajomość języka kraju do którego chcemy się przenieść.

Dobre praktyki w nauce języka niemieckiego

Istnieje wiele dobrych praktyk, którymi możemy się wspomóc chcąc nauczyć się języka niemieckiego (w zasadzie każdego).

Nauka od małego

Prawdą jest, że najwięcej uczymy się jako dzieci, idzie nam to dużo łatwiej, więc warto z tej wiedzy skorzystać. Naukę języka niemieckiego polecam głównie tym dzieciom, których rodziny mieszkają właśnie przy granicy z Niemcami. W innej sytuacji ciężko bowiem być pewnym, że język niemiecki będzie w przyszłości przydatny np. mieszkańcowi Suwałk, bo być może lepszym wyborem byłby to język angielski lub rosyjski. Niezależnie od tego, języki warto znać i warto się ich uczyć, więc jeśli dorastające dziecko będzie umiało mówić po niemiecku, to wierzę, że bardziej mu się ta umiejętność przyda w karierze zawodowej niż zaszkodzi.

Zacznij od najprostszych rzeczy

Ta porada dotyczy oczywiście osób początkujących i polega na poznawaniu języka korzystając z materiałów.. dla dzieci :). Programy telewizyjne dla dzieci, kanały youtube, książki dla dzieci, bajki, to wszystko materiały z których możesz czerpać podstawową wiedzę. Pamiętasz być może, że kiedyś w polskiej telewizji królowały Ulica sezamkowa, Muzzy (bajka o sympatycznym potworze zjadającym zegarki) i być może pamiętasz, że te propozycje skierowane do dzieci cechował prosty przekaz. Prosty, aby dziecko potrafiło go zrozumieć i nie ma w tym nic złego, że teraz jako dorośli poznajemy język przy takich materiałach. Zaczynamy od podstaw, jak dzieci.

Słownictwo

Są różne szkoły nauki, niemniej mi najbliżej jest do takiej, która mówi, aby uczyć się przede wszystkim słownictwa. Ważne by dodać, aby to słownictwo było praktyczne, a więc nie uczyć się całego słownika, czy na ślepo wszystkich słówek z aplikacji do nauki słówek, ale tych, które są wykorzystywane najczęściej w codziennej komunikacji. Myślę, że łatwiej dogadać się z Niemcem znając słowa i słabo znając gramatykę, niż znać gramatykę, a mieć skromny zasób słów. Poznajemy języki, żeby się komunikować, a nie przechwalać poznaniem teorii, której często ludzie i tak nie znają i nie używają świadomie.

Wyznaczaj sobie cele

Celem może być wspomniana chęć emigracji zarobkowej, lub zdobycie certyfikatu, niemniej to cele raczej dalekie, a warto podczas nauki wyznaczać sobie cele bieżące, najprostsze, czyli np.

 • Cel nauczenia się 50 nowych słówek tygodniowo
 • Cel napisania 2 postów w języku niemieckim na swoim blogu
 • Cel napisania 15 komentarzy na niemieckim forum
 • Cel obejrzenia znanego sobie dobrze odcinka serialu (np. popularnych “Przyjaciół”) z niemieckimi napisami, lub niemieckim lektorem, a z polskimi napisami
 • itd.

Bądź cierpliwym

Brak cierpliwości to zmora wielu ludzi, kiedy to początkowy zapał szybko ginie po pierwszych niepowodzeniach, pewnych porażkach, lub po pewnym znudzeniu. Jeśli chcesz nauczyć się języka niemieckiego musisz umieć z tym walczyć. Jednym ze sposobów jest wyznaczanie sobie małych celów o czym wspomniałem w poprzednim akapicie. Łatwiej wykonać coś małego i konkretnego, niż zająć się czymś nieokreślonym. Bo pomyśl, która z poniższych grup zadań bardziej zachęca do realizacji:

 • Przeczytaj informację o czasie teraźniejszym w języku niemieckim
 • Napisz 10 zdań w czasie teraźniejszym

czy

 • Poznaj czasy w języku niemieckim
 • Przeczytaj książkę do końca miesiąca w języku niemieckim

Moim zdaniem łatwiej będzie Ci się zabrać za pierwsze dwie propozycje, a potem rozpisać sobie kolejne małe zadania.

Korzystaj z różnych form nauki

Nauka języka to nie tylko książki i wkuwanie słówek. Co więcej są też opinie, że wkuwanie gotowych list słówek (tak jak to się kiedyś robiło w szkołach) jest zwyczajnie nieefektywne. Przede wszystkim musisz się osłuchać z językiem. Istnieje opinia, że najczęstszym powodem dla którego ludzie mają problem z komunikacją w innym języku jest brak zrozumienia, a ta wynika często ze złej wymowy. Dlatego powinieneś jak najwięcej rozmawiać i słuchać. W zależności od poziomu zaawansowania można polecić inne źródła.

A nauka słówek jest ok, ale nie gotowych list, z których połowę zaponisz, bo nigdy nie użyjesz, lub nie przeczytasz...

Jakimi metodami uczyć się języka niemieckiego?

Metod jest wiele i wiele z nich dotyczy nauki języków obcych w ogóle, a nie tylko języka niemieckiego. Po prostu zasób możliwości jest często wspólny, zmieniają się jedynie źródła z których możemy czerpać wiedzę. Warto je dostosować do swojego poziomu, ponieważ niektóre są dobre tylko dla początkujących, inne wymagają już lepszego poznania i rozumienia języka niemieckiego.

Dla początkujących

 • Szkoła językowa (warto znaleźć dobrego nauczyciela, najlepiej native speakera, człowieka z pasją, który dostosuje tryb nauczania do Twoich możliwości i zainteresowań i celu, który chcesz z nim zrealizować)
 • Bajki dla dzieci
 • Kanały youtube dla dzieci
 • Książeczki dla dzieci
 • Czytanie materiałów z internetu z włączoną wtyczką google translate (warto zapisywać gdzieś słówka, które często się powtarzają, co oznacza, że warto się ich nauczyć)
 • Piosenki ulubionych wykonawców (tłumaczenie niezrozumiałych słówek)
 • Fiszki
 • Podstawy gramatyki

Dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych

 • Książki i podręczniki
 • Podcasty tematyczne
 • Kanały radiowe
 • Kanały youtube (polskie i niemieckie, proponuję kanał Arkadiusza Gerlica)
 • Programy telewizyjne
 • Filmy i seriale w języku niemieckim (ewentualnie z opcją z polskimi napisami)
 • Nauka przez skype z ludźmi posługującymi się językiem niemieckim

Jest w czym wybierać i mam świadomość, że nie wszystko jest dla każdego. Np. wielu ludzi bardzo sobie ceni podcasty, ponieważ z jednej strony mają kontakt słuchowy z językiem niemieckim, a z drugiej dobierają sobie tematykę podcastów pod zainteresowania, czyli. np. są podcasty dotyczące prowadzenia firmy, marketingowe, z branży IT, rozwojowe i wiele innych, a wszystkie znajdziemy także po niemiecku.

Możemy spróbować zmienić ustawienia systemowe komputera i/lub naszego telefonu i ustawić domyślny język na niemiecki (podobnie możemy zmienić język domyślny dla narzędzi internetowych i aplikacji jak google, czy facebook). To tylko dodatki, ale pozwalające nam na kontakt z tym językiem.

Poznawanie nowych słówek (zwłaszcza tych trudniejszych do zapamiętania) możesz wspierać rysowaniem na kartce, wiele osób chwali sobie taką możliwość i twierdzi, że łatwiej im potem skojarzyć dane słowo z rysunkiem (nie musi być ładny, ważne żeby obraz utkwił w głowie).

Kiedy już poznasz trochę słownictwa i podstaw gramatyki możesz spróbować napisać coś w internecie, na blogu, czy na forum internetowym w języku niemieckim. Możesz to robić całkowicie anonimowo, nie przejmując się niedoskonałościami. Ważne dla ciebie będzie to, że będziesz mógł/mogła pisać na tematy, które Ciebie interesują, a ktoś będzie w tym uczestniczyć i może poprawiać na bieżące.

Nauka języka niemieckiego w Niemczech

Niezależnie od tego, czy ktoś Cię wysyła do Niemiec, czy sam chcesz się przeprowadzić, to będąc na miejscu nauczysz się najwięcej. Filmy filmami, podcasty podcastami, ale życie codzienne i codzienna początkowa presja zmusi Cię bardziej do efektywnej nauki.

Początki oczywiście mogą sprawiać problemy, im mniej umiesz komunikować się po niemiecku tym więcej czasu upotrzebujesz na wkomponowanie się w społeczeństwo, potrzebujesz prostszej formy ćwiczeń. Jakie to ćwiczenia?

Choćby zakupy w sklepie. Przecież idąc do sklepu zamierzasz kupić konkretne produkty. Możesz więc wcześniej sprawdzić jak te produkty nazywają się po niemiecku, możesz sprawdzić jakie są popularne zdania/pytania związane z zakupami w sklepie i się ich wyuczyć.

Wiesz, że w kolejnym tygodniu będziesz musiał się udać do urzędu? Świetnie, przygotuj się o co będziesz chciał zapytać. Małymi kroczkami, a z czasem poczujesz się bardziej swobodnie. Tak to działa ;)

W wolnej chwili proponuję przejść się do kina, przejrzeć gazetę z wiadomościami bieżącymi, przeglądać ulotki itd.

Podsumowanie

Wielokrotnie słyszałem, że do w miarę swobodnej komunikacji w języku niemieckim wystarczy poznanie 2000-3000 słówek. Zdziwisz się, że to wcale nie jest dużo, a istnieje ponoć badanie, które dowodzi, że nauczenie się tysiąca najpopularniejszych niemieckich słówek pozwala zrozumieć 80% treści tego języka :)

Bądź systematyczny i cierpliwy, a nauczysz się języka niemieckiego. Powodzenia!