Naum.pl

Jak nauczyć się grać na gitarze. Skuteczne metody.

2020-01-20

Witam w 2020 roku! Święta, sylwester, postanowienia noworoczne i kilka innych wymówek złożyły się na to, że dopiero dziś pojawia się kolejny artykuł na naum.pl. Pół żartem, pół serio niemniej aż sam jestem zdziwiony, że od ostatniego wpisu minął aż cały miesiąc (biorąc pod uwagę, że od momentu założenia bloga w sierpniu 2019 roku, nie było tygodnia bez wpisu, a często były dwa w danym tygodniu).

Mamy więc nowy rok i nowe pomysły na wpisy. Jednym z nich jest wpis dotyczący tego jak podejść do nauki grania na gitarze i dzisiaj przeczytacie właśnie o tym. Zapraszam :)

Skuteczna nauka gry na gitarze Photo by Jefferson Santos on Unsplash

Spis treści

Magia gitary

Przyznacie, że gitara ma w sobie coś magicznego. Ludzie kochają muzykę, wielu chciałoby ją także grać. Nie każdy instrument jest jednak na tyle ciekawy, by człowiek chciał pozwolić mu przejąć pewną kontrolę nad nim (aż przypominają mi się lekcje muzyki w podstawówce, na której instrumentem obowiązkowym był oczywiście flet..).Wiele jest też takich, które są albo trudniej dostępne, albo bardziej problematyczne podczas grania (dla innych), jak np. perkusja, zwłaszcza w bloku mieszkalnym.

A gitara jest zarówno łatwo dostępnym instrumentem, do nauki relatywnie tanim, bardziej bezproblemowym. No i pamiętajmy, że Jimi Hendrix nie grał na flecie ;)

Jaka gitara na początek

Zanim przejdę do części “Jak zacząć grać na gitarze” zacznijmy może od doboru samej gitary. Czy powinna być nowa? Czy powinna być droga? Moim zdaniem (i nie tylko moim) absolutnie nie. Nauka gry na gitarze jest dość długotrwałym procesem. Wielu początkujących po pierwszych godzinach prób i zabawy, dość szybko się poddaje, traci cierpliwość widząc (i słysząc), że ich gra nie wygląda tak, jak gra muzyków na filmach z youtube. Niektórzy zdają sobie sprawę, że gra na gitarze to nie jest jednak ich bajka.

Są to podstawowe powody, dla których nie sugerowałbym zakupu od razu nowej gitary. Dlatego jeśli masz znajomego, któremu gitara zalega gdzieś na strychu, to po prostu ją pożycz. Zapoznaj się z instrumentem, sprawdź, czy po kilku tygodniach zabawy dalej masz frajdę, gdy trzymasz ten instrument w swoich rękach i próbujesz coś grać. Jeśli tak, to jest to sygnał by kupić swoją nową gitarę.

Stara gitara (zwłaszcza taka, która gdzieś komuś zalega od lat w rupieciach) może mieć uszkodzenia, krzywizny, które mogą spowodować, że już od samego początku nauki Twój słuch będzie uczył się nieprawidłowych dźwięków. Dlatego jeśli już wiesz, że gra na gitarze daje Ci frajdę i z niej nie zrezygnujesz, to leć do sklepu i kup swój egzemplarz. Też nie za drogi, to będzie Twoja pierwsza gitara do nauki, więc pewnie nie ostatnia.

No dobrze. Wiemy już, że chcemy grać na gitarze, więc jaką gitarę wybrać? Są przecież klasyczne, akustyczne, elektryczne i inne dziwolągi jak ukulele, czy banjo!

Najlepiej zacząć od klasycznej, ponieważ jej nylonowe struny są bardziej miękkie względem strun z gitary akustycznej lub elektrycznej (kto grał na strunach metalowych po dłuższej przerwie wie o czym mowa ;). Gryf jest też szerszy, przez co łatwiej będzie Ci trafiać w poszczególne dźwięki. Wadą nauki gry na gitarze elektrycznej (w momencie, kiedy nigdy wcześniej nie graliśmy na żadnej gitarze) jest też to, że moc wzmacniacza tłumi wszelkie niedoskonałości podczas grania. Czujemy moc podczas grania, ale jeśli słabo radzimy sobie z podstawami, to tylko utrwalimy błędy, które popełniamy, a przecież nie o to chodzi.

Jak nauczyć się grać na gitarze?

Jak nauczyć się grać na tabach Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Początki mogą być trudne (ale nie zniechęcaj się!), bo musisz nauczyć się jak prawidłowo trzymać gitarę, jak zbudowana jest gitara (czym są progi, gryf, podstrunnica, mostek, pudło rezonansowe itd), jak szarpać/uderzać w struny (jak kciukiem, a jak innymi palcami), musisz się nauczyć akordów itd. No jest tego sporo.

Do tego musisz pamiętać o regularnym strojeniu gitary (możesz zaopatrzyć się w stroik elektroniczny, to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych), bo nie ma chyba nic gorszego od grania na rozstrojonym instrumencie. Grasz coś, co brzmi źle, irytuje barwą, a do tego wyrabiasz sobie złe nawyki słuchowe (twój słuch przyzwyczaja się do dźwięków i jeśli są one złe, to utrudniasz sobie naukę). Pamiętaj też, że jeśli gitara jest nastrojona, a Ty nie będziesz na niej grać, to nawet nieużywana, ale pod wpływem czasu się rozstroi. Dlatego korzystaj ze swojego stroika przy każdym podejściu do gitary, przed każdymi ćwiczeniami.

No dobrze, wiemy już, że rzeczy do ogarnięcia jest sporo. Jak w takim razie się tego wszystkiego zabrać prawidłowo? Tak, aby z czasem uznać, że czas poświęcony na lekcje i ćwiczenia nie był zmarnowany?

Nauka z nauczycielem

Tak jak przy każdej innej dziedzinie, tak i tu, jeśli mamy możliwość nauki gry na gitarze ze specjalistą, to skorzystajmy z tego. Owszem, możemy nauczyć się grać z tabów i bardzo wielu początkujących gitarzystów tak robi. Niemniej, żadne taby nie wskażą Ci tego, że np. źle trzymasz gitarę, że źle układasz dłonie na gryfie, że masz złą postawę albo, że zajmujesz się nie tym czym powinieneś (niewłaściwa kolejność w ćwiczeniach). Powinniście wiedzieć, że tak jak trudno jest się nauczyć grać na gitarze, tak często trudno jest wyzbyć się złych nawyków!

Nie musisz iść od razu do szkoły muzycznej (chociaż jeśli masz ku temu możliwości, a także dość mocno widzisz się w roli zawodowego muzyka) to jasne, możesz spróbować. Możesz także kupić kilka lekcji, lub cyklicznie spotykać się z zawodowym nauczycielem gry na gitarze. Są lekcje przez skype, więc nie koniecznie musisz gdzieś jechać z całym sprzętem. Z pewnością dobry fachowiec prawidłowo pokieruje procesem Twojego rozwoju muzycznego (najlepiej jest szukać z polecenia, bo nie każdy muzyk umie uczyć).

Nauka samemu

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na naukę z nauczycielem, to tak czy inaczej większość Twojej pracy i nauki spędzisz pewnie sam ćwicząc grę na gitarze.

Dobrze by było zaopatrzyć się w jakąś książkę teoretyczną, w której znajdziesz informacje o budowie gitary, jak się nią posługiwać, jak o nią dbać. Poznasz z niej podstawowe akordy, prostsze piosenki.

Jesteśmy szczęściarzami, że żyjemy w dobie Internetu. Znajdziesz tam całą masę poradników, instruktaży i lekcji online. Jest https://www.fender.com/play na którym znajdziesz dużo materiałów do nauki (pierwszy miesiąc za darmo, potem 20$ za każdy miesiąc). Kanałów na youtube do nauki gry na gitarze nawet nie ma co wymieniać, jest tego tyle. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że jeśli jest kawałek, który chcielibyście się nauczyć grać, to ktoś już na youtube nagrał film, jak to zrobić. Często wraz z tabami. Jest to bardzo wygodne, bo każdy fragment jesteśmy w stanie sobie cofnąć i powtórzyć. Zaś video z materiałem puścić w dowolnej szybkości.

Nie wiem, czy słyszeliście o https://www.songsterr.com/. Ja od lat jestem fanem tego serwisu. Chwalą się, że w ich bazie jest 500000 tabów i jest ich tam faktycznie bardzo dużo (także polskie kawałki). Mi przede wszystkim bardzo odpowiadała forma działania aplikacji. Każdy kawałek rozebrany na części wraz z podziałem na instrumenty, które możemy zagłuszać lub po prostu wyłączać, by skupić się tylko na partii, która nas interesuje. Fajna sprawa.

Najczęstsze błędy

Poniżej znajdziesz często spotykane błędy i sytuacje, które utrudniają efektywną naukę gry na gitarze. Celowo nie wymienię tu błędów związanych z nienastrojoną gitarą, lub niewłaściwym trzymaniem gitary. O tym już pisałem, a co jeszcze?

via GIPHY

Sztywny nadgarstek

Częsty problem początkujących gitarzystów, którzy uderzają dłonią za pomocą ruchów łokcia. To błąd, bo nie ma kontroli nad uderzeniami, dlatego nadgarstek nie może być sztywny.

Brak cierpliwości

Król każdego niepowodzenia. Nauka gry na gitarze to nie jest czarna magia, ale na opanowanie tej sztuki potrzeba po prostu wielu godzin ćwiczeń. Nie da się iść na skróty. Owszem, możesz nauczyć się jakiegoś kawałka z tabów, ale czy dzięki temu nauczysz się grać na gitarze? No nie! Nauczysz się grać ten jeden kawałek ;) Nie wmawiaj sobie więc, że nie masz talentu. Co najwyżej nie masz cierpliwości i dlatego próbujesz się poddać. Wierz mi... Joe Satriani, Jimi Hendrix, Dave Mustaine, David Gilmour i inni wielcy gitarzyści też kiedyś nie umieli grać..

Brak cierpliwości odnosi się także do tego, by nie uczyć się wszystkiego naraz. Spokojnie, nie musisz znać od razu wszystkich akordów, bo i tak je zaraz zapomnisz, zaś na tapping masz jeszcze czas. Ucz się stopniowo i doprowadzaj do perfekcji to co już umiesz, co jakiś czas dodając do swojego repertuaru ćwiczeń nowe elementy.

Brak regularności w ćwiczeniach

Lepiej jest spędzić pół godziny, czy godzinę dziennie przez 5 dni, niż raz na tydzień posiedzieć 5 godzin. Po prostu. Regularne ćwiczenie pomaga w zapamiętywaniu.

Nie wiesz od czego zacząć

Dlatego sięgasz po znane Ci kawałki i uczysz się grać z tabów. Jeśli zależy Ci na odwzorowaniu kawałka, to pewnie w końcu Ci się uda. Niestety grać dalej nie będziesz umieć.

Dlatego warto jest zasięgnąć lekcji u nauczyciela, który wskaże drogę i podpowie od czego zacząć, jakich podstaw się nauczyć. Na ulubione kawałki jeszcze przyjdzie czas. Możesz też nagradzać się graniem ulubionych kawałków po poświęconym czasie na nauce innych rzeczy, tych bardziej właściwych na Twoim etapie nauki gry na gitarze.

Trzymaj rytm

Od samego początku staraj się grać w zgodzie z rytmem (skorzystaj z metronomu). Ułatwi Ci to grę z samymi utworami, ale także w razie tzw "jam session" ze znajomymi.

Podsumowanie

Nauka gry na gitarze wymaga cierpliwości i regularnego ćwiczenia. Nagrodą za to jest sprawne posługiwanie się instrumentem i odgrywanie ulubionych kawałków jak i improwizowania oraz tworzenie własnej muzyki.

Całe szczęście, że na gitarę nigdy nie jest za późno, a dla mnie jest to o tyle ważne, że po kilku latach od odłożenia instrumentu na bok, zamierzam w końcu oddać swojego elektryka do naprawy i wrócić do grania. Granie (zwłaszcza z naszym pseudo zespołem) dawało mi niesamowitą frajdę, ciężko porównywalną z czymkolwiek :).

Artykuły powiązane