Naum.pl

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety

2019-10-08

To prawda, że kochamy nasze zwierzaki. To prawda, że od zawsze istnieją spory, czy lepiej mieć kota, czy psa. Czasem wydaje się, że głównym czynnikiem, dla którego ludzie decydują się na psa lub kota jest to, że te zwierzaki są czystymi zwierzętami, zwłaszcza koty i o nich będzie dzisiejszy artykuł.

Tak, koty są wyjątkowo czyste. Poza tym, że dość łatwo jest je nauczyć toaletki w wyznaczonym miejscu (o tym za chwilę) tak nieraz zwróciliśmy pewnie uwagę na to jak często liżą one swoją sierść, a mówiąc wprost po prostu się myją.

Wracając do toaletki, a w zasadzie załatwiania się, to trzeba przyznać, że mają one to w swojej naturze. Przez pierwsze tygodnie życia, toalety uczy ich matka, potem starają się już same dbać o swoją czystość, a dotyczy to także załatwiania się, bowiem kot w swojej naturze ma potrzebę zakopywania odchodów. Koty kochają czystość! Nie raz widzieliśmy, jak kot próbuje zakopać odchody w kuwecie i robi to nie dlatego, by się zabawić. Ten zwierzak jest z natury czyściochem i tego też oczekuje od miejsca, z którego będzie korzystać by załatwić swoje fizjologicznie potrzeby.

Czasem jednak musimy pomóc mu w adaptacji, np. wówczas kiedy dostajemy kota z niewiadomego źródła, albo bierzemy tzw. dzikusa. Dziki kot przyzwyczajony jest do załatwiania się w swoich miejscach i niekoniecznie od razu musi zrozumieć do czego służy kuweta.

Spis treści

Dlaczego kot nie chce korzystać z kuwety

Zacznę może od tego, że w większości przypadków nie ma większego problemu z zachowaniem czystości u kotów. Zwykle jest to kwestia dni, czasem tygodni (w zależności od przypadku) i dany osobnik już będzie wiedział gdzie ma się załatwiać.

Dlaczego kot początkowo nie chce tego robić? Poza sytuacjami kiedy kot jest jeszcze młody i musimy mu pokazać co i gdzie, a także sytuacjami kiedy pod naszym dachem pojawia się dziki kot, który także musi nauczyć się załatwiać w wyznaczonym przez nas miejscu, przyczyn takiej sytuacji może być wiele:

  • Kot jest zestresowany - Może być zestresowany ze względu choćby na zmianę domu, właścicieli. Może w domu jest pies, który póki co źle reaguje na nowego domownika. Czasem jest to wynik złego traktowania kota przez ludzi. Są ludzie, którzy tracą cierpliwość, bo ich pupil nie załatwia się do kuwety. Krzyk nie pomaga, a przecież są też koty, które są bite, kopane. Niestety nie są to rzadkie przypadki. Czasem koty są porzucane, a kiedy trafiają w końcu do dobrego domu potrzebują więcej czasu na adaptację, muszą poczuć zaufanie do właścicieli.
  • Zła kuweta - Jeśli mamy w domu dużego kota z dużą kuwetą (np. zamykaną), to mały kociak może mieć z nią problem.Dlatego jeśli nie załatwia się do kuwety, być może jest to efekt właśnie złej kuwety (np. mającej za wysokie krawędzie i kociak ma problem, żeby się do niej dostać). Kuweta może być też za mała dla dużego kota (przyjmuje się, że powinna mieć co najmniej 45 cm długości i 35 cm szerokości).
  • Zły żwir - Koty mają swoje upodobania, niemniej ze żwirem czasem jest problem kiedy jest dodatkowo zapachowy. Warto spróbować różnych wariantów. Czasem zdarza się też, że dorosły kot (dziki) nie chce żwiru i woli załatwiać się na gazety. Możemy próbować mu z czasem przemycać trochę żwiru, z czasem coraz więcej, by ostatecznie zastąpić gazety żwirem.
  • Choroba kota - Jeśli na kota nic nie działa, lub załatwiał się już do kuwety i nagle przestał, być może warto jest się udać do weterynarza. Zdarzają się bowiem choroby dróg moczowych (np. zapalenie pęcherza), które objawiają się bólem podczas sikania. Istnieje teza, że kot kojarzy ten ból z kuwetą i dlatego załatwia się w innym miejscach. Niezależnie od prawdy, warto rozpatrzyć wizytę u specjalisty.
  • Kuweta jest brudna - Jak już wspomniałem, kot lubi czystość, także w miejscu gdzie się załatwia. Jeśli więc rzadko ją czyścimy, może to być powodem tego, że kot załatwia się w innym miejscu.
  • Kuweta stoi w nieodpowiednim miejscu - Podobniej ludzie, koty też lubią załatwiać swoje fizjologiczne czynności z zachowaniem pewnej intymności. Dlatego też warto postawić kuwetę w miejscu, przy którym za dużo się nie dzieje, przy którym nie bawią się dzieci, nie przechodzą ludzie, a także z dala od jedzenia.
  • Kuwet jest za mało - Mówi się, że na każdego kota powinna przypadać jedna kuweta. Co innego mieć jednego kota w małej kawalerce, a co innego w dużym mieszkaniu, czy w dwupiętrowym domu. Wówczas tych kuwet powinno być więcej.

Co zrobić kiedy kot już się załatwi się poza kuwetą? Zdecydowanie od razu sprzątnąć wszelkie pozostawione przez kota ślady. Niech kot nie przyzwyczaja się do podobnych zapachów w innym miejscu niż kuweta, dlatego też można odchody kota wrzucić od razu do kuwety. Jest szansa, że kot zrozumie, że podłoga to nie jest idealne miejsce do załatwiania się, w przeciwieństwie do kuwety właśnie.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Jak wspomniałem we wstępie, nauczenie kota korzystania z kuwety nie powinno być trudne. Koty mają naturalną potrzebę zakopywania swoich odchodów, a ciężko znaleźć w domu lepsze do tego miejsce niż kuweta np. ze żwirem.

via GIPHY

W nauce kota ważne jest by nie popełniać wspomnianych w poprzedniej części artykułu błędów, ale aby się nie powtarzać opiszę kilka innych czynności jakie możemy zrobić, aby nauczyć kota korzystania z kuwety.

Można zacząć od tego, by kot spędzał czas tylko w jednym pomieszczeniu i w tym pomieszczeniu postawić jedną, dwie otwarte kuwety ze żwirkiem. Obserwujmy go. Jeśli po zjedzeniu zaczyna się krzątać, być może czegoś chce, to weźmy go na ręce i zanieśmy do kuwety. Pogrzebmy palcem w żwirze pokazując mu, że można w nim zakopać odchody. Z czasem kociak powinien zrozumieć, do czego służy to miejsce.

Jeśli kot ma stałe miejsce gdzie się załatwia (i nie jest to kuweta), to możemy spróbować postawić w tym miejscu kuwetę. Czasem to wystarczy, bo kot upodobał sobie ciche miejsce, a sama kuweta mu nie przeszkadza. Możemy próbować też z każdym dniem, nieco ją przesuwać, zbliżając ją do miejsca w którym początkowo była.

Trzeba też dodać, że jednym ze sposobów by kot nie załatwiał się poza kuwetą jest kastracja. Jest to bezpieczny zabieg, w dodatku nie skomplikowany.

Idziemy na zakupy

W sklepach z akcesoriami dla zwierząt znajdziemy z pewnością wiele różnych kuwet, żwirków i innych drobiazgów. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę, jeśli chcemy by nasz nowy kot nauczył się załatwiać do kuwety?

  • Odpowiednia kuweta - Najlepiej otwarta. Do tego jeśli kot jest mały, powinna być to również kuweta z niskim brzegiem, aby kociak nie miał problemów z wejściem do niej. Powinna mieć co najmniej 45cm długości i 35cm szerokości.
  • Odpowiedni żwirek - Dobry będzie żwirek mineralny, a także żwirek drewniany niezbrylający (dzięki temu, że w połączeniu z wilgocią żwirek się rozpadnie, możemy go bezpiecznie wrzucić do toalety).
  • Łopatka do kuwety - Wiele osób radzi sobie bez niej, korzystając z np. papieru toaletowego. Niemniej jest to jakaś opcja, tym bardziej, że niektóre są tak skonstruowane, że w rączce mają torebki do których można wrzucić odchody.

Podsumowanie

Bardzo rzadko zdarza się, że za nic nie da się nauczyć kota załatwiania w kuwecie. Jeśli nic już nie pomaga, ani odpowiedni żwirek/kuweta, jesteśmy też pewni, że kot nie jest zestresowany z jakiegoś powodu, a weterynarz twierdzi, że nic mu nie dolega, to możemy spróbować jeszcze zgłosić się do coraz popularniejszego od jakiegoś czasu behawiorysty zwierzęcego. Być może od znajdzie przyczynę problemu.

I jeszcze jedno, być może najważniejsze. Pod żadnym pozorem, nie każ kota, za jego “wybryki”, nie krzycz kiedy załatwi się poza kuwetą. Nie tędy droga (wspomniany stres często utrudnia adaptację kota do nowych lub zmienionych warunków).

Photo by Sereja Ris on Unsplash