Naum.pl

Jak nauczyć dziecko literek i cyferek

2019-11-12

Jak nauczyć dziecko alfabetu? Jak sprawić, by prawidłowo rozpoznawało literki oraz cyferki? Każdy rodzic wcześniej, czy później zastanawia się nad tymi pytaniami.

W dzisiejszym artykule postaram się zaprezentować jak najwięcej sposobów nauki literek i cyferek. Metod, które skutecznie nauczą Twoje dziecko alfabetu, dzięki czemu łatwiej będzie mu potem nauczyć się czytać i pisać.

Spis treści

Kiedy zacząć uczyć dziecko literek i cyferek?

Już na wstępie zaznaczę, by nie przychodziło Ci do głowy porównywać swoje dziecko do innych. Każde dziecko jest inne. Koniec kropka.

Szukając informacji na ten temat nie raz zetkniesz się z opiniami wręcz skrajnymi. “Ucz dziecko jak najwcześniej”, “Olej naukę, przyjdzie na nią czas, a dziecko niech się bawi do 6 roku życia”. Gdzie leży prawda? Moim zdaniem pośrodku.

Zgadzam się, że dzieci to dzieci i nie można od nich wymagać rzeczy, których cały świat będzie od nich wymagał przez całe ich późniejsze życie. Dajmy im czas na rozpęd, dajmy im czas na, poznawanie otoczenia, własnych reakcji, po prostu na zabawę.

Literki i cyfry dla dziecka - nauka Photo by Jason Leung on Unsplash

Prawdą jest też, że dzieci chłoną wiedzę jak gąbka wodę. Glenn Doman, twórca teorii globalnego czytania twierdzi, że okres do 6 roku życia to okres największego rozwoju mózgu człowieka, w związku z czym powinniśmy w jakiś sposób to wykorzystać.

Natomiast Maria Montessori, słynna pedagog twierdzi, że dziecko w wieku 3-4 lat jest w stanie nauczyć się czytać szybciej, niż dziecko sześcioletnie.

Ja jestem daleki od takich uogólnień, może poza tym, że wierzę w teorię gąbki i chłonięcia wiedzy przez dziecko, niemniej jak wspomniałem wcześniej, każde dziecko jest inne i nie powinniśmy mierzyć wszystkie jedną miarą. Tym bardziej, że dzieci powinny również być skupione na swoich zdolnościach ruchowych, czy słuchowych.

Kiedy więc zacząć? Najlepiej zostawić to dziecku, czyli czekać na moment, aż samo wyrazi zainteresowanie literami i cyframi. Domyślam się, że wielu z was pomyśli “a co jeśli nie wyrazi takiego zainteresowania w ogóle? Do 10 roku życia mam czekać?” ;) Moim zdaniem nie mamy się o co martwić, o ile sami zadbamy, by otoczenie dziecka zawierało przedmioty, które zachęcą je do zainteresowania się alfabetem. Wydaje mi się oczywiste, że jeśli w domu nie ma książek, dziecko dostaje do zabawy jedynie pluszaki, a rodzice nie poświęcają dziecku czasu na rozmowy i zabawy słowne, to będzie to trudne. Dlatego w tym artykule zamieszczam swoje propozycje dotyczące tego, w jaki sposób możemy przemycić naukę liter i cyfr do świata dziecka, tak by nie straciło swoich lat przeznaczonych na zabawę i poznawanie świata.

Jak nauczyć dziecko literek i cyfr?

Zanim przejdziemy do listy zabawek i przedmiotów edukacyjnych, warto wspomnieć o kilku zasadach, których warto jest się trzymać.

Miej cierpliwość

Dziecko naprawdę nie jest w szkole. To nic, że nie potrafi zapamiętać, lub skojarzyć np. litery “d” z obrazkiem drzewa. Nie możesz spowodować swoimi reakcjami sytuacji, że dziecko zniechęci się do dalszych zabaw związanych z nauką alfabetu. Rozmawiaj z nim, nie ignoruj kiedy zadaje pytanie. Dla Ciebie jest to oczywiste, że pierwsza litera zwierzęcia, które szczeka to “p”, ale dla Twoje dziecka niekoniecznie, nawet jeśli umie to powiedzieć.

Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa

Nauka poprzez zabawę ma tu fundamentalne znaczenie. Nauka literek, to jedna z pierwszych form związanych z edukacją dziecka. Nie wrzucaj go od razu na głęboką wodę, pozwól mu się bawić, a przy okazji pozwól na rozwój za pomocą odpowiednich zabawek i narzędzi (o tym później).

Powinniście wręcz zachęcać do zabawy, np. pokazując palcem na jego nóżkę oraz na napisaną na kartce, lub klocku literę “n”. Przeliterujcie razem imię dziecka, a następnie innych domowników. Niech zainteresuje je to, że jest jakieś powiązanie między tym co słyszy kiedy mama woła tatę, a literkami w słowie “tata”, które potem rodzice pokazują na kartce.

Zacznijcie od liter pisanych, a także samogłosek

Jest to często polecana metoda nauki. Zaleca ona rozpoczęcie nauki liter od liter pisanych (a nie drukowanych). Badania dowodzą, że dzieciom łatwiej jest nauczyć się liter drukowanych w momencie kiedy znają już litery pisane. Staraj się więc samemu pisać, lub kupować zabawki właśnie z takimi literami. Istnieją też opinie, że warto jest zacząć naukę od samogłosek, które dziecku jest w łatwiej wymówić.

Nie przekręcaj liter

Chodzi o to, by na “b” nie mówić “be”, na “g” nie mówić “gie” itd. Przecież nikt nie mówi “giewa”, a “głowa”! ;).

Rozmawiajcie

To bardzo ważna zasada i dotyczy nie tylko samej nauki. Rozmowa z dzieckiem jest ważna dla budowania więzi, a także zaufania. W kontekście nauki, starajcie się wykorzystywać chwile takie jak np. spacer i opisujcie rzeczy, które widzicie. Widząc billboard z reklamą jakiegoś filmu dla dzieci, na który wybraliście się niedawno, porozmawiaj z dzieckiem o tym firmie, przy okazji pokazując z jakich liter składa się tytuł.

Dzieci też są wzrokowcami

Dorośli stosują różne techniki wspomagające zapamiętywanie. Jedną z nich jest rysowanie, które jest zalecane np. podcza nauki słówek. Metoda ta powoduje, że kojarzymy dane słowo z rysunkiem, a dzięki temu jesteśmy w stanie szybciej je zapamiętać.

Postaraj się tę metodę wykorzystać także podczas zabawy z dzieckiem. Możesz np. narysować “s”, obok samolot, a następnie dziecko niech go pokoloruje. Tak między innymi wygląda nauka poprzez zabawę.

Cyfr ucz na przykładach

Pokaż dziecku na jego własnej rączce ile to jest jeden paluszek, a jak wyglądają cztery paluszki. Poproś, żeby podał Ci dwa klocki, trzy misie itd. Za każdym razem możesz poprosić, by dziecko znalazło klocek z odpowiednią cyfrą, który by oznaczał cyfrę przedmiotów, które dziecko miało przynieść

Zabawa przy jedzeniu

Każdy z nas lubił ośmiorniczki z parówek. A może zaproponować dziecku coś do jedzenia w formie właśnie liter lub cyfr? To bardziej kreatywne metody przyswajania wiedzy, niemniej jakie pyszne :)

Jak wybrać zabawki i materiały edukacyjne do nauki?

Na rynku znajdziemy całą masę przydatnych zabawek i przedmiotów, które mogą pomóc dziecku w przyswojeniu literek i cyfr. Możemy znaleźć między innymi:

Dziecko bawi się klockami z literkami Photo by Ryan Fields on Unsplash
  • karty do gry
  • gry typu memory
  • klocki domino z literkami
  • piankowe puzzle z literkami
  • literki magnetyczne na lodówkę
  • klock drewniane z literami
  • sztuczny piasek, lub ciastolina z której można za pomocą foremek lub palcem narysować litety
Nazwa Producent Wiek dziecka
Magnetyczna układanka liter z alfabetem Janod > 3 lat
Literki magnetyczne na lodówkę Alexander > 3 lat
Puzzle piankowe BabyOno > 6 msc
Pieczątki alfabetyczne Melissa & Doug > 3 lat
Karty do nauki alfabetu Mudpuppy > 1 lat
Drewniane klocki (literki i cyferki) Viga > 3 lat
Magnesy na lodówkę Melissa & Doug > 3 lat
Literki małe i duże (Układanka edukacyjna) Adamigo > 4 lat
Cztery sekrety poznania liter i nut Kontrimas Linas ?

Podsumowanie

Jak widzisz, elementów które moga wspomóc rozwój Twojego dziecka i uczenie się jego literek oraz cyfr jest całkiem sporo, a pewnie to nie wszystkie. Jeśli masz inne pomysły, to śmiało, podziel się nimi w komentarzu :)

Artykuły powiązane