Naum.pl

Dlaczego warto i jak nauczyć się języka francuskiego

2019-10-15

Jednym z popularniejszych języków do nauki jest język francuski. W Polsce bardziej popularne są zapewne język angielski i język niemiecki, niemniej na całym świecie posługuje się nim ponad 200 mln ludzi, zaś sam język jest trzecim językiem na świecie pod względem popularności uczenia się.

Pewnie nie raz zdarzyło wam się zauważyć w amerykańskim filmie, że w szkołach w USA uczy się języka francuskiego. Oczywiście nie we wszystkich szkołach, często język francuski jest przedmiotem dodatkowym, z drugiej strony niewiele osób pewnie wie, że ten język należy do języków oficjalnych np. w Europejskiej Agencji Kosmicznej, NATO, czy Światowej Organizacji Handlu (źródło)

Spis treści

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

A dlaczego warto uczyć się języka angielskiego, czy niemieckiego? :) Często z tych samych powodów:

 • Podoba nam się kraj i chcemy w nim zamieszkać, lub czasem do niego podróżować
 • Mamy ofertę pracy z Francji, lub chcemy wyemigrować do tego kraju w celach zarobkowych
 • Podoba nam się kultura Francuzów, ich kuchnia, architektura, sztuka, literatura i chcemy lepiej je rozumieć
 • Zdarza nam się wyjeżdżać do Francji, jednak na nasz angielski większość Francuzów reaguje irytacją (tak, możemy tego nie rozumieć, ale Francuzi naprawdę nie znoszą języka angielskiego)

via GIPHY

To chyba najczęstsze powody dla których uczymy się tego języka. Każdy może mieć inny i niezależnie od tego, w ty artykule postaramy Ci się pomóc w tym, jak skutecznie uczyć się języka francuskiego.

Co nieco o języku francuskim

Podchodząc do nauki języka francuskiego powinniśmy być świadomi kilku rzeczy, których zrozumienie pomoże nam przebić się przez początkowe trudności. To co wiele osób zadziwia, to to, że w języku francuskim często inaczej się pisze, a inaczej czyta. Jest to związane z wieloma uproszczeniami, np. wyraz l’aube (po polsku świt) wymawia się jako lob, ponieważ litery au wymawia się jak o. Takich przykładów jest od groma, niemniej wszystko bazuje na pewnych regułach i poznanie tych reguł znacznie ułatwi nam zrozumienie, dlaczego wyrazy 8 literowe, wymawiane są jakby miały ledwie 4.

Język francuski wydaje się też łatwiejszy od angielskiego, gdyż zawiera mniejszą liczbę czasów, a także odnosi się wrażenie, że do zrozumienia tekstów (zwykłych, nie branżowo specjalistycznych), czy książek wymagane jest mniejszy zasób słownictwa. Jest za to tzw tryb łączący (le subjonctif) który wielu osobom sprawia problemy jako, że w polskim języku tryb ten nie występuje.

Dobre praktyki w nauce języka francuskiego

Zanim zaczniesz swoją przygodę z językiem francuskim przemyśl najpierw jaki masz cel w nauczeniu się tego języka. Jest to istotne w kontekście metod, którymi powinieneś się posłużyć tak by spełnić swoje oczekiwania. Inaczej więc podejdziesz jeśli będziesz chciał/a poznać po prostu język, poćwiczyć podstawowe zwroty, ponieważ zbliża się termin wycieczki do Francji, a inaczej jeśli nagle dostajesz propozycję pracy we Francji na kilka lat i wiesz, że nauka tego języka będzie wręcz wymagana.

Na pewno warto będzie zaopatrzyć się w jakiś podręcznik, który ułatwi Ci przebrnąć przez podstawowe tematy, które czasem odstraszają Polaków od tego języka (jak wspomniana wymowa). Powinieneś w tej książce mieć wyjaśnione podstawy gramatyki i pisowni. Pamiętaj jednak, że książki są opisywane najczęściej dość ogólnie, tak aby trafiały do każdego. Jeśli więc zamierzasz wakacyjnie spędzić miesiąc we Francji, to niekoniecznie potrzebujesz podręcznika z rozdziałami o załatwianiu spraw w urzędzie. Prędzej poszukaj takiego, który ułatwi Ci zamówienie taksówki, rezerwację stolika w restauracji, zapytania o drogę do sklepu itd.

Rozważ kurs, lub szkołę językową

Oczywiście możesz próbować uczyć się na własną rękę, niemniej wydaje mi się, że będzie to trudniejsze niż z językiem angielskim (a i tam zalecam szkołę językową i ogólnie jakiegoś native speakera), ponieważ do języka angielskiego jesteśmy bardziej przyzwyczajeni (choćby przez oglądanie filmów z napisami, czy granie w niespolszczone gry). Jeśli nauczyciel jest dobry to dostosuje program pod Ciebie, twoje cele i możliwości (lekcje indywidualne są oczywiście droższe niż grupowe), wskaże błędy, a kto ma skorygować Twoje, jeśli zdecydujesz się na naukę jedynie z książek i filmów?

Przyzwyczajaj się do wymowy

To bardzo ważne by jak najwięcej słuchać i przyzwyczajać się tego języka poprzez odsłuchy różnych materiałów (problemy z wymową były opisane wcześniej).

Wykorzystuj wolne chwile na naukę

Każdy z nas jest zapracowany, ale ignorantami są Ci, którzy uważają, że oni w ogóle czasu nie mają. Każdy ma, np. jadąc do pracy/szkoły autobusem. Jest to świetny moment na słuchanie francuskich podcastów w tematykach, które nas interesują. To samo na siłowni, wychodząc na spacer z psem, czy czekając w kolejce na poczcie. **Przykładów w których marnujemy swój czas, a który moglibyśmy wykorzystać na osłuchiwanie się z językiem jest cała masa. **

Rozmawiaj z Francuzami

Nie każdy z nas zna osobiście jakiegoś Francuza, nie każdy z nas za chwilę wyjedzie do Francji, niemniej są metody dzięki którym mamy możliwość poznawania i rozmawiania z nimi. Do tego jeszcze wrócę. Pamiętaj też, że nawet jak wyjeżdżasz do Francji (w zasadzie do jakiegokolwiek innego kraju) i nie zaczniesz się po prostu uczyć języka, to sam Ci nie wejdzie do głowy. Sama obecność w obcym językowo kraju nie sprawi, że nagle zaczniesz rozumieć ten język i płynnie się nim posługiwać (tak jak wielu Polaków nie zna języka angielskiego pracując w Wielkiej Brytanii).

Nie trać motywacji i cierpliwości!

To ważne, pamiętaj, że początki zawsze są trudne, a dla nas początkowo język francuski jest dość dziwny w odbiorze (pocieszające, że oni tak samo myślą o naszym języku;). Staraj się uczyć codziennie, tak abyś codziennie miał/a kontakt z tym językiem (najlepiej z różnych źródeł, tak aby nie wkradła się rutyna i znużenie, co może spowodować przerwy w nauce, a nawet jej zaprzestanie).

Jak uczyć się języka francuskiego?

Korzystaj z wszelkich dostępnych możliwości nauki. Mamy ogromną przewagę względem poprzednich pokoleń co do środków, pomocnych w nauce. Poniżej przykład tego co możesz wykorzystać w swojej nauce:

 • Książki, czyli podręczniki do nauki, a także literatura (o tym wcześniej)
 • Ebooki, w Internecie znajdziesz także darmowe jak tu. Możesz wgrać jakieś na swój czytnik ebooków i czytać np. w trakcie jazdy autobusem.
 • Podcasty, np. podcast Radio Lingua który jest typowym podcastem do nauki języka francuskiego. Niemniej możesz słuchać innych, branżowych, motywacyjnych. Materiałów jest naprawdę wiele!
 • Filmy i piosenki (z polskimi napisami lub bez)
 • Bajki dla dzieci, dzięki którym możesz poznawać podstawy
 • Fiszki, czyli popularne ostatnimi czasy karteczki do nauki słówek
 • Kanały Rss, ja np. korzystam z feedly. Jest to czytnik RSS do blogów, polecam. Zwykle dzień zaczynam od sprawdzenia co nowego pojawiło się na blogach, które mnie tematycznie interesują.
 • Aplikacje do nauki, takie jak duolingo, busuu, czy memrise. Świetnie się sprawdzą, ponieważ dzięki nim możesz ćwiczyć pisownię, gramatykę itd.

via GIPHY

Do tego tam gdzie możesz zmień język z polskiego/angielskiego na francuski. Czy to będzie Twój system operacyjny, czy apka online, jeśli możesz zmienić język na francuski, to po prostu to zrób. Miej kontakt z tym językiem jak najczęściej, zwłaszcza jeśli nie mieszkasz we Francji.

Nauka języka francuskiego we Francji

Będąc we Francji dość szybko przekonasz się, że Twoja znajomość języka angielskiego będzie niewystarczająca do swobodnego poruszania się i korzystania z uroków życia w tym kraju. Francuzi słabo mówią po angielsku, a jak mówią to często się nie przyznają z ogólnej niechęci do tego języka. Dlatego jeśli planujesz zostać dłużej we Francji i masz ciśnienie spowodowane tym, że powinieneś szybko opanować choćby podstawy, poszukaj koniecznie szkoły językowej.

Tak jak wspomniałem, sama obecność w tym kraju nie spowoduje, że zaczniesz nagle mówić w języku francuskim, musisz nad sobą pracować, a ze szkołą, czy z jakimś nauczycielem będzie Ci po prostu sprawniej to szło.

Podsumowanie

Jedni mówią, że język francuski jest trudny, inni, że łatwiejszy niż angielski. Jedni postrzegają go jako język miłości, język piękny i elokwentny, inni zastanawiają się po co im inny język obcy niż angielski. Jeśli jednak wszedłeś na tę stronę, to zakładam, że nie przez przypadek i zależy Ci na tym, aby nauczyć się języka sprawnie i żebyś nie stracił czasu i pieniędzy za szybko się poddając.

Jak zaczniesz, to nie trać zapału. Konsekwentnie i cierpliwie czekaj na efekty, a z czasem zauważysz postępy, co często może zmobilizować Cię do dalszej nauki. Powodzenia!

Photo by Anthony Choren on Unsplash