Naum.pl

10 pomysłów na jesienne buty do nauki chodzenia dla dzieci

2019-09-26

Jako, że mamy już kalendarzową jesień, dziś zaproponuję wam 10 pomysłów na jesienne buty do nauki chodzenia dla dzieci. Będą to propozycje wyselekcjonowane i zgodne z moją wiedzą na temat prawidłowego obuwia dla dzieci uczących się chodzić.

Spis treści

Jesienne buty do nauki chodzenia dla niecierpliwych - kilka propozycji

Dla tych, którzy chcieliby od razu jakieś propozycje, bez wgłębiania się w treść artykułu, przedstawiam kilka z nich poniżej:

Emel Roczki Trzewiki dziecięce (E2061-3) Emel Trzewiki Dziecięce (E2439-3) Emel Roczki Trzewiki dziecięce (E562-3)
Emel Roczki Trzewiki dziecięce (E2061-3) Emel Roczki Trzewiki dziecięce (E2439-3) Emel Roczki Trzewiki dziecięce (E562-3)

Jak dobrać prawidłowe obuwie jesienne?

Zacznę może od tego, że zanim dziecko zacznie wychodzić na dwór, to powinno mieć już za sobą etap nauki chodzenia w domu. Warto tu wspomnieć, że najważniejsze dla niego w pierwszym etapie nauki chodzenia będzie to, by starało się chodzić po domu na bosaka, lub w skarpetkach antypoślizgowych. Dlaczego? Ponieważ dziecko chodząc boso, ma świetny kontakt z podłożem, a przez to jest w stanie nauczyć się chodzić po różnych nawierzchniach, pokonując różne przeszkody. Dzięki temu stopa dziecka będzie się prawidłowo rozwijać.

Zakładając więc, że etap nauki chodzenia boso jest już za nami (w zasadzie za dzieckiem ;), to można pomyśleć o obuwiu do chodzenia poza domem. Jako, że mamy jesień w tym artykule skupimy się na butach do chodzenia na jesieni.

Najważniejszą chyba zasadą jest to, by obuwie było jak najlepiej dopasowane do stopy dziecka. Dlatego też wielu specjalistów odradza zakup (na tym etapie nauki chodzenia) np. kozaków, których cechą jest to, że są bardziej sztywne, zaś sama stopa często “lata” po bucikach. Czy to pasuje to tezy, że buty powinny być jak najbardziej dopasowane do stopy? No raczej średnio, a warto tu dodać, że kiedy obuwie jest źle dopasowane, a stopa jest zbyt luźna, to jest wtedy bardziej narażona na urazy, które mogą być początkiem poważnych problemów dziecka z chodzeniem, a nawet początkiem poważniejszych schorzeń w tym płaskostopia.

Starajmy się dobierać obuwie cieplejsze (w końcu to jesień), ale nie przesadzajmy np. z grubością podeszwy, czy materiału. Stopy nie powinny się przegrzewać. Powinny być za to nieprzemakalne (w końcu jedną z ulubionych jesiennych zabaw dziecka na dworzu będzie taplanie się w kałużach ;).

Moim zdaniem (ale i wielu specjalistów to potwierdza), że lepszym wyborem dla dziecka, które stawia pierwsze kroki poza domem będą też buty na sznurowadła. Nie na rzepy, które pewnie są bardziej wygodne przy zakładaniu butów dziecku, ale właśnie sznurowadła, które powodują, że obuwie lepiej przylega do stopy. Sznurowadła są też bardziej elastyczne, w przeciwieństwie do rzepów, które są raczej sztywne, a do tego po jakimś czasie mogą przestać dobrze się zapinać.

Biorąc powyższe pod uwagę, wybrałem 10 propozycji na jesienne buty do nauki chodzenia dla dzieci. Lista ogranicza się tylko do trzewików. Nie twierdzę, że nie można znaleźć innych dobrych butów pasujących do założeń tego artykułu, niemniej trzewiki wydają się najbezpieczniejszą opcją wyboru.

10 pomysłów na jesienne buty do nauki chodzenia dla dziewczynki

Poniżej kilka propozycji dla dziewczynek na jesienną pogodę:

1. Emel Roczki Trzewiki dziecięce (E2061-3)

Emel Roczki Trzewiki dziecięce
 • MATERIAŁ - Buty zrobione ze skóry naturalnej
 • ZAPIĘCIE - Sznurówka bawełniana
 • JAKOŚĆ - Wykonanie ręczne
Zobacz dokładny opis i cenę produktu

Te urocze trzewiki zostały wykonane z wysokiej jakości materiału (skóra naturalna) z zapięciem sznurówkowym. Podeszwa jest lekka i sprężysta dzięki czemu stopy swobodnie się poruszają. Buciki występują w kolorach: szary i różowy.

2. Emel Trzewiki Dziecięce (E2439-3)

Emel Trzewiki Dziecięce
 • MATERIAŁ - Buty zrobione ze skóry naturalnej (nubuk woskowany)
 • PODESZWA - Termokauczuk
 • JAKOŚĆ - Wykonanie ręczne
Zobacz dokładny opis i cenę produktu

Z kolei te trzewiki mają zapięcie na rzepy, ale za to są wykonane z wysokiej jakości skóry naturalnej - nabukowej (zapewnia lepszą wentylację oraz wygodę) oraz posiadają certyfikaty Centralnego Laboratorium Przemysłu Obuwniczego oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Buty są dostępne w kolorach granat oraz różowy.

Kupując zwróćcie tylko uwagę na długość wkładki, gdyż w każdym modelu butów mogą być one różne.

3. Emel Trzewiki Dziecięce (E562-3)

Emel Trzewiki Dziecięce
 • MATERIAŁ - Buty zrobione ze skóry naturalnej (zamszowej laminowanej)
 • PODESZWA - Termokauczuk
 • ZAPIĘCIE - Sznurówka bawełniana
Zobacz dokładny opis i cenę produktu

Klasyka gatunku. Ten model jest bardzo popularny i cieszy się uznaniem wśród rodziców. Buty wykonane są ze skóry naturalnej (zamsz laminowany), z wnętrzej także skórzanym. Co ważne zapięciem są sznurówki bawełniane, które są bardziej elastyczne od odpowiedników zapięć na rzepy. Buciki dziewczęce w ofercie dostępne są jedynie w kolorze różowym.

4. Primigi półbuty trzewiki dziewczęce czarne (4417633)

Primigi półbuty trzewiki dziewczęce czarne
 • MATERIAŁ - Buty zrobione ze skóry naturalnej (zamszowej). Wnętrze i wkładka także skórzane
 • PODESZWA - Termokauczuk, typu Shock Absorber
 • ZAPIĘCIE - Sznurowadła, suwak
Zobacz dokładny opis i cenę produktu

Tym razem propozycja od Primigi. Są to buty wykonane ze skóry naturalnej (materiał, wnętrze, wkładka) o podeszwie z termokauczuku wykonanej w technologii Shock Absorber. Zapiętki są wysokie i usztywnione co pomaga w prawidłowej stabilizacji stóp, zaś na zapięciu mamy sznurowadła i suwak, który ułatwia zakładanie butów.

Także należy tu zwrócić uwagę na rozmiar wkładek.

5. Falcon Trzewiki nieocieplane na suwak

Falcon Trzewiki nieocieplane na suwak
 • MATERIAŁ - Buty zrobione ze skóry naturalnej (nubuk - typ woskowany i natłuszczony)
 • PODESZWA - Termokauczuk, typu Shock Absorber
 • ZAPIĘCIE - Suwak
Zobacz dokładny opis i cenę produktu

Trzewiki firmy Falon powinny przypaść do gustu osobom zakochanym we wzory panterkowe. Jest to produkt nieocieplony, więc nadaje się raczej na wczesną jesień bez przymrozków. Są wykonane ze skóry naturalnej o antybakteryjnych właściwościach. Jest to produkt wykorzystywany przy leczeniu wad stopy, bowiem obcas został zpecjalnie wyprofilowany (tzw. Obcas Thomasa). Dostępne na ten moment rozmimary mieszczą się w przedziale 21-25.

10 pomysłów na jesienne buty do nauki chodzenia dla chłopca

Podobnie przygotowałem 5 propozycji dla chłopców.

1. Emel roczki trzewiki, półbuty profilaktyczne (E1596)

Emel Trzewiki Dziecięce
 • MATERIAŁ - Buty zrobione ze skóry naturalnej (nubuk woskowany)
 • PODESZWA - Termokauczuk
 • ZAPIĘCIE - Sznurowadła
Zobacz dokładny opis i cenę produktu

Pierwsza propozycja na jesienne buty chłopców pochodzi z firmy EMEL (zdaje się, że zwycięzca mojej listy jesiennych butów dla dzieci ;). Te bardzo ładne buciki wykonane ze skóry naturalnej i posiadającej także skórzaną wkładkę są z zapięciem sznurówkowym. Zapiętka jest dość sztywna, co wspiera prawidłową stabilizację stópek. Warto zaznaczyć, że buciki posiadają odpowiednią szerokość na palce.

2. Bartek Baby - Trzewiki pułbuty profilaktyczne

Bartek Baby - Trzewiki pułbuty profilaktyczne
 • MATERIAŁ - Buty zrobione ze skóry licowej
 • PODESZWA - Termokauczuk
 • ZAPIĘCIE - Zamek i sznurowadła
Zobacz dokładny opis i cenę produktu

Pierwsza propozycja z firmy Bartek. Są to bardzo ładne buciki ze skóry licowej, które są zalecane do noszenia dla dzieci ze zdrowymi stopami (są stworzone by wady stóp nie powstawały). Sznurówki powodują dobre dopasowanie buta do stopy, zaś zamek ułatwia ich nakładanie. Buty są lekkie i ręcznie robione.

3. ANI-BUT REX chłopięce półbuty trzewiki

ANI-BUT REX chłopięce półbuty trzewiki
 • MATERIAŁ - Buty zrobione ze skóry licowej
 • PODESZWA - Termokauczuk z obcasem Thomasa
 • ZAPIĘCIE - Rzepy
Zobacz dokładny opis i cenę produktu

Tym razem propozycja od polskiej firmy Anibut (ciekawe skąd taka nazwa ;). Buciki w kolorze niebieskim jedne z niewielu na rzepy w tym artykule. Buty są ręcznie robione i są dostępne w rozmiarach od 20 do 25. Te buty (stąd też obcas Thomasa) zalecane są dzieciom z wadami typu płaskostopie lub koślawe kolana.

4. Renbut trzewiki, półbuty chłopięce (13-1497)

Renbut trzewiki, półbuty chłopięce
 • MATERIAŁ - Buty zrobione ze skóry naturalnej (nabuk)
 • PODESZWA - Elastyczna z bieżnikiem
 • ZAPIĘCIE - Sznurowadła, rzepy
Zobacz dokładny opis i cenę produktu

Buty firmy RenBut wyjątkowo z elastyczną podeszwą (a nie z termokauczuku), bardzo dobrze się sprawdzają w różnych warunkach atmosferycznych, w tym na deszczu. Buty są fabrycznie zaimpregnowane, a specjalne połączenie cholewki z podeszwą powodują, że są wyjątkowo wodoodporne co ważne na jesieną pogodę. Innymi zaletami butów jest to, że są ocieplane oraz mają sztywny zapiętek i wysoką cholewkę.

5. Emel ROCZKI trzewiki, półbuty, profilaktyczne (E2389D-11)

Emel roczki trzewiki, półbuty, profilaktyczne
 • MATERIAŁ - Buty zrobione ze skóry naturalnej (nabuk woskowany)
 • PODESZWA - Termokauczuk
 • ZAPIĘCIE - Sznurowadła bawełniane
Zobacz dokładny opis i cenę produktu

Kończymy listę z kolejną propozycją firmy Emel. Podobnie jak poprzednie, są w kolorze miodowym ze sznurówkami bawełnianymi na zapięciach. Podobnie jak większość z dzisiejszych propozycji podeszwa jest z termokauczuku, zaś materiał ze skóry naturalnej (wnętrze i materiał zewnętrzny). Wyglądają naprawdę elegancko i wydają się bardzo dobrą opcją na pierwsze chłodne jesienne dni.

Buty zostały wykonany techniką ręczną.

Podsumowanie

Powyższa lista jest moją propozycją i starałem się ją przygotować w oparciu o swoją wiedzę na temat butów do nauki chodzenia dla dzieci. Mamy jesień, wiec pewnie wielu z was ma w planach zakup takich butów (o ile jeszcze tego nie zrobiliście ;). A jesień to nie tylko chandra i zamartwianie się, to także piękne kolory na drzewach i trawie!

Naprawdę warto kupić buty dobre, odpowiednio dopasowane dla stóp naszych pociech, dlatego też nie kupujcie używek (każda stopa jest inna, a buty dopasowują się do pierwszych właścicieli) i w ciemno, a nowem, dopasowane buty.

Photo by Timothy Eberly on Unsplash